A A+ A++

Obróbka płytek ceramicznych i gresu za pomocą szlifierki kątowej jest bardzo powszechną metodą wykończeniu wnętrz. Nie wszyscy mistrzowie kupują sobie drogie, gabarytowe i ciężkie przecinarki do płytek, ponieważ mała, kompaktowa i niedroga szlifierka kątowa doskonale radzi sobie nie tylko z cięciem płytek, ale także z różnymi dodatkowymi operacjami, takimi jak bizotowanie pod kątem 45 stopni, wiercenie i wycinanie otworów w płytce. Jak więc wybrać odpowiednią tarczę do ceramiki, która szlifierka kątowa jest optymalna do pracy z płytkami, jakich trików używają mistrzowie podczas cięcia ceramiki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule.

Szlifierka kątowa do cięcia ceramiki

Rynek urządzeń elektrycznych oferuje wiele różnych szlifierek kątowych o średnicy od 115 do 230 mm. Najpopularniejszym rodzajem szlifierki kątowej do obróbki płytek jest 125 mm. Wynika to z faktu, że cała płytka ma grubość 6-10 mm, czasami do 20 mm, a tarcza diamentowa do płytek 125 mm jest w stanie przeciąć do 35 mm materiału, czego zupełnie wystarcza do przecięcia dowolnej płytki. Jakie więc parametry są ważne przy wyborze szlifierki kątowej do obróbki ceramiki?

1. Waga. Kafelkarze często wykonują operacje bizotowania pod kątem 45 stopni jedną ręką. Im cięższa szlifierka kątowa – tym bardziej zmęczone będą ręce mistrza.
2. Prędkość liniowa. Optymalne obroty wrzeciona szlifierki kątowej do cięcia płytek wynoszą 11500 obr./min i więcej. Przy takich prędkościach osiąga się liniową prędkość obrotową tarczy 125 mm, a mianowicie 80 metrów na sekundę, którą zalecają wszyscy producenci tarcz diamentowych do płytek.
3. Regulacja obrotów. Obecność tej opcji w szlifierce kątowej jest obowiązkowa. W przypadku dodatkowych operacji (szlifowanie i wiercenie), konieczne jest zmniejszenie prędkości, ponieważ tarcze polerskie i wiertła pracują z niższymi prędkościami.

Wielu rzemieślników uważa, że moc jest również ważnym parametrem, ale do obróbki płytek ceramicznych i płytek gresowych wystarczy szlifierka o małej mocy (do 1 kW). Bardziej potężne szlifierki kątowe często mają duże wymiary i są znacznie cięższe, więc nie są pożądane dla glazurników.

Jak dobrać tarczę do cięcia

Z pewnością zauważyłeś już na półkach sklepów budowlanych wiele różnych tarcz, przeznaczonych do obróbki ceramiki i gresu. Mistrzowie dzielą cięcie płytek na 4 podstawowe operacje i mają osobną tarczę dla każdej z nich:

1. Cięcie ukryte. Jest to cięcie, które po ułożeniu na ścianie lub podłodze zostanie ukryte przed ludzkim okiem przez jakiś element dekoracyjny – listwę, narożnik itp. Ponieważ będzie ukryte, nie ma znaczenia, jakie odpryski na nim powstają podczas procesu cięcia, a więc niedroga tarcza z dużym diamentem całkiem nadaje się do takiego cięcia.
2. Czyste cięcie. Jeśli wnętrze, w którym zostanie ułożona płytka, nie przewiduje użycia detali dekoracyjnych, wówczas każde cięcie płytki będzie widoczne, dlatego powinno być wykonane bez odprysków i maksymalnie prostoliniowo. Do czystych cięć nadają się cienkie (do 1,2 mm) tarcze z solidną diamentową krawędzią, bez pofałdowania i z drobnym ziarnem diamentu. Ziarno diamentu można ocenić tylko wizualnie, w porównaniu dwóch lub więcej tarcz diamentowych do płytek.
3. Bizotowanie na 45 stopni. Cięcie pod kątem 45 stopni mocno obciąża korpus tarczy z jednej strony, dlatego do takiej operacji mistrzowie używają pogrubione tarcze z mocnym korpusem 1,6-1,8 mm. Ponadto niektórzy producenci osprzętu diamentowego na takich tarczach stosują wyższą warstwę diamentową, przykładowo jak na tarczy Edge Dry firmy Distar. Wysokość warstwy diamentowej wynosi 25 mm, co sprawia, że korzystanie z niej podczas bizotowania jest bardzo wygodne.
4. Нагруженный рез. Podczas obróbki grubego (12-20 mm) i trwałego gresu tarcza jest mocno obciążona. Do wykonania takiego cięcia, lepiej mieć tarczę z mikroturbowaniem (wgłębieniami i wybrzuszeniami warstwy diamentowej). Ta cecha konstrukcyjna pozwala doskonale radzić sobie z obciążonym cięciem, ponieważ dzięki takiemu turbowaniu poprawia się chłodzenie tarczy i zmniejsza się tarcie boczne podczas cięcia.

Nie warto używać jednej tarczy do wszystkich operacji, ponieważ może to zwiększyć koszt cięcia (jeśli używasz drogiej tarczy do wykończenia do zgrubnego cięcia) lub całkowicie uszkodzić tarczę. Nawet jeśli od razu wydasz więcej pieniędzy na zakup kilku tarcz diamentowych do płytek, w okresie ich eksploatacji zaoszczędzisz znacznie więcej!

Jak ciąć płytki

Sposób cięcia płytek u różnych mistrzów jest swoją własną -ktoś tnie od siebie, inni do siebie, niektórzy opuszczają tarczę w materiale tak bardzo, jak to możliwe, inni troszeczkę. Wszystkie te szczegóły przychodzą do rzemieślników z doświadczeniem. Istnieją jednak ogólne wskazówki, których warto przestrzegać wszystkim kafelkarzom:

– Zawsze sprawdzaj elektronarzędzie przed rozpoczęciem pracy pod kątem widocznych uszkodzeń, zwłaszcza kabla. Nie warto używać wadliwego lub uszkodzonego sprzętu elektrycznego.
– Nigdy nie używaj szlifierki kątowej bez osłony ochronnej. W przypadku zniszczenia warstwy diamentowej
– Nową tarczę diamentową do płytek warto przepracować na materiale, przeznaczonym do odpadów. Dzieje się tak, ponieważ krawędzie diamentów nowych tarcz są bardzo ostre i mogą pozostawić na płytce zauważalne odpryski. Żeby je trochę stępić, wystarczy odciąć 1-2 m płytki.
– Jeśli po takiej wstępnej pracy tarczą mocno wibruje lub skacze po dotknięciu materiału – ponownie przestaw tarczę. Jeśli to nie pomaga – obróć kołnierz nośny szlifierki kątowej o 180 stopni.
– Jeśli podczas cięcia lub pod wpływem innych sił mechanicznych tarcza uległa widocznym uszkodzeniom (pękła lub zniszczyła się warstwa diamentowa), nie należy dalej używać takiej tarczy. Cięcie uszkodzoną tarczą diamentową wiąże się z ryzykiem obrażeń ciała.
– Nie tnij od razu dużych ilości płytek. Tarcza diamentowa nagrzewa się podczas cięcia, a nadmierne przegrzanie może spowodować jej zniszczenie.
– Jeśli tarcza zaczęła ciąć wolniej, nie należy używać nadmiernego wysiłku. Obróbka płytek powinna odbywać się przy użyciu zdolności tnących diamentów, a nie brutalnej siły człowieka. Jeśli zauważysz, że zdolność cięcia tarczy spadła, spróbuj wykonać kilka cięć na materiałach ściernych (ceramika, cegła silikatowa lub specjalne sztabki ścierne).

Przestrzegając tych prostych zasad, ochronisz się przed obrażeniami, a twój osprzęt diamentowy będzie Ci służyć tak długo i skutecznie, jak to możliwe!

fm – Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПісля помилки гінеколога жінка розповніла під 140 кг, але взяла себе в руки: як схудла
Następny artykułPierwszy sprawdzian Kubicy