A A+ A++

Kręcą filmy o tajemnicach morskich głębin, żeby edukować najmłodszych – Akwarium Gdyńskie przygotowuje nowy cykl „Bałtycki Naukowiec”. W mediach społecznościowych i na YouTube akwaryści w pierwszych dwóch odcinkach dzielą się wiedzą oceanograficzną, tłumacząc m. in. jak wyglądają połowy ryb i czym jest zrównoważone rybołówstwo.

Jakie ryby żyją w Bałtyku, ile można ich złowić i w jaki sposób korzystać z połowów, żeby nie zachwiać równowagi? Jak rozpoznać te, które zostały złowione w zrównoważony sposób? Odpowiedzi na te pytanie mogą szukać nawet najmłodsi – wystarczy, że obejrzą cykl nowych filmów edukacyjnych od Akwarium Gdyńskiego, w których naukowcy wyjaśniają tajniki życia w Bałtyku.

Naukowcy opowiadają o morzu

To projekt „Bałtycki Naukowiec”. Pod tym szyldem będą regularnie publikowane krótkie filmy edukacyjne poświęcone oceanografii. Akwaryści i pracownicy Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego opowiedzą o Morzu Bałtyckim: jego mieszkańcach, ich cyklu życia i działaniach, które wpływają na morskie środowisko. Aby dobrze zaprezentować temat, naukowcy sięgną po doświadczenia z własnych badań i urządzenia, z których korzystają na co dzień przy swojej pracy.

Kamera zajrzy nie tylko w morskie głębiny i notatki oceanografów, ale też… na pokład ich statku badawczego, wybierając się z załogą na wody Bałtyku. Łącznie przygotowywanych jest aż 12 odcinków z cyklu, a każdy z nich będzie poruszać różne tematy popularnonaukowe.

Dwa odcinki już w sieci

W mediach społecznościowych, na Facebooku Akwarium Gdyńskiego oraz na platformie YouTube są już dostępne pierwsze dwa odcinki „Bałtyckiego Naukowca”.

Pierwszy z nich, który trafił do odbiorców jeszcze pod koniec kwietnia to niespełna 5-minutowa opowieść o rybach Morza Bałtyckiego. Poruszono w nim nie tylko kwestię gatunków, które można spotkać w wodach Bałtyku, ale także typów rybołówstwa, w tym rybactwa i wędkarstwa. W odcinku występują kierownik Akwarium Gdyńskiego, Artur Krzyżak oraz profesor Dariusz Fey z MIR – PIB.


Pierwszy odcinek „Bałtyckiego Naukowca”, mat. wideo: Akwarium Gdyńskie / YouTube

Drugi odcinek silniej skupia się na samym rybołówstwie i wyjaśnia, jak prowadzi się je w zrównoważony sposób. Jego patronem jest MSC (Marine Stewardship Council) – międzynarodowa organizacja walcząca o utrzymanie zasobów owoców morza na stabilnym poziomie, która jest autorem znanego na całym świecie systemu certyfikacji zrównoważonych połowów.

O tym, jak prowadzone są odpowiedzialne połowy opowiadają: Anna Judek z Akwarium Gdyńskiego, profesor Jan Horbowy, kierownik Zakładu Zasobów Rybackich w MIR – PIB oraz Anna Dębicka, dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej.


Drugi odcinek „Bałtyckiego Naukowca”, mat. wideo: Akwarium Gdyńskie / YouTube

To dopiero początek morskiej wiedzy – na publikację czeka jeszcze dziesięć odcinków zrealizowanych w ramach cyklu. Aby być z nimi na bieżąco, wystarczy śledzić kanały Akwarium Gdyńskiego na Facebooku i YouTube, gdzie premierowo będą pojawiać się kolejne filmy.

Wideo są realizowane w ramach projektu „Bałtycki Naukowiec – cykl filmów popularyzujących nauki o Morzu Bałtyckim dla dzieci szkolnych”. Inicjatywa została dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Patronami projektu są też European Marine Science Educators Association (EMSEA) oraz Fundacja Rozwoju Akwarium Gdyńskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosyjskie plany dla okupowanej Ukrainy: okupacja, filtracja i aneksja
Następny artykułKard. Schönborn: turystyka kosmiczna to „skandaliczne marnotrawstwo pieniędzy”