A A+ A++

W Jaśle odbyły się dzisiaj obchody Święta Wojska Polskiego. Z uwagi na stan epidemii koronawirusa były one skromniejsze niż zwykle. W rocznicę wiktorii warszawskiej, tradycyjnie w Parku Miejskim przy Grobie Nieznanego Żołnierza oddano cześć tym, którzy niegdyś przelali swoją krew w obronie ojczyzny.

Zobacz fotorelację z obchodów Święta Wojska Polskiego w Jaśle > FOTOGALERIA

Data 15 sierpnia ma dla Polaków znaczenie absolutnie wyjątkowe. Corocznie, w całym kraju, tego właśnie dnia odbywają się uroczystości Święta Wojska Polskiego, które z kolei stanowi upamiętnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, będącej symbolem chwały oręża polskiego. Warto podkreślić, że w tym roku przypada okrągła, setna rocznica wydarzeń, które odcisnęły trwałe piętno na dziejach całej Europy.

Jasielskie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, odprawioną w Sanktuarium Św. Antoniego. Eucharystię odprawił ks. Zbigniew Kraska z Rzymskokatolickiej Parafii Kolegiackiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle. W wygłoszonej homilii podkreślił wpływ boskiej interwencji na rozstrzygnięcie batalii, w której Polacy zdołali obronić ojczyznę przed bolszewicką nawałą. – W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny my Polacy, w podwójny sposób dziękujemy Bogu. W wymiarze sakralnym, jak również państwowo-politycznym. Tego dnia, sto lat temu, 15 sierpnia, Polska obroniła i potwierdziła swoją niepodległość […]. Mówimy o cudzie nad Wisłą, ale tego cudu nie byłoby, gdyby nie było w Polsce Rady Regencyjnej, która jest dzisiaj ignorowana i marginalizowana przez historyków. To Właśnie w 1917 r. powstają pierwsze prowizoria polskich placówek dyplomatycznych w Europie. To właśnie w tym roku, w trzech zaborach, w kościołach są zbierane pieniądze na polskie wojsko. To Benedykt XV ogłasza zbiórkę we wszystkich kościołach świata, na polskie wojsko i fundamenty państwa polskiego. Polska wyłania się niepodległa w 1918 roku – mówił. Podkreślał również olbrzymią rolę Kościoła w wydarzeniach, jakie miały miejsce przed stu laty, kiedy odrodzona Polska po raz kolejny w dziejach musiała stanąć do bezkompromisowej walki o prawo do samodzielnego bytu. – Papież Benedykt XV, 2 sierpnia 1920 roku wydał odezwę do wszystkich biskupów całego świata o zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską, zarządzając modlitwę na całym świecie w intencji Polski, aby nie upadła. Tutaj jest początek cudu nad Wisłą. Kiedy Warszawa została ogołocona z mężczyzn zdolnych do jej bronienia. Kiedy zostali w niej tylko studenci, harcerze i młodzież gimnazjalna, kiedy nawet duchowni pragnęli w panice opuścić Warszawę. 19 czerwca, na rynku w Warszawie oddano Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa. Od tego dnia, aż do 15 sierpnia, żadna świątynia nie była zamykana. Na ulicach i w kościołach trwała nieustanna modlitwa. Ludzie nie wstydzili się leżeć krzyżem nawet na Krakowskim Przedmieściu. Ci młodzi ludzie każdego dnia brali udział we mszy świętej. W okopach odmawiali różaniec – tłumaczył. Wspomniał także o świadectwach rosyjskich żołnierzy, którzy brali udział w działaniach wojennych. – Składali oni zeznania, że w nocy z 14 na 15 sierpnia ujrzeli Matkę Bożą na bardzo ciemnym nieboskłonie. Ukazała się w białym świetle otoczona skrzydlatym wojskiem, prawdopodobnie uosabiającym naszą husarię. Mówili o kolorze jej włosów, sukni i płaszcza – mówił.

Z kościoła o.o. Franciszkanów uczestnicy uroczystości Święta Wojska Polskiego, na czele z pocztami sztandarowymi i członkami oficjalnych delegacji, przeszli do Parku Miejskiego w Jaśle. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, tym razem, pochód nie przemierzył ulic 3 Maja, Czackiego i Kołłątaja, a w drodze pod Pomnik Nieznanego Żołnierza nie towarzyszyłam mu gra Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej w Jaśle, która cierpliwie oczekiwała jego przybycia w cieniu parkowych drzew.

Pod pomnikiem odegrano Mazurka Dąbrowskiego. Apel pamięci odczytał Wiesław Hap. Następnie kombatanci, przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy, komendanci służb oraz przedstawiciele instytucji publicznych, złożyli na Grobie Nieznanego Żołnierza kwiaty.

Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego, było wygłoszone przez burmistrza Jasła, okolicznościowe przemówienie. Ryszard Pabian wspomniał w nim sylwetki tych ludzi, którzy nie tylko w sierpniu 1920 r. stając do walki, zmienili bieg historii. W tym kontekście, nie omieszkał wspomnieć o bohaterskich uczniach jasielskiego gimnazjum, poległych pod Firlejówką, jak również uczestnikach akcji “Pensjonat”. – Święto Wojska Polskiego, które przypada w tym roku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, a także setna rocznica bitwy pod Firlejówką, którą świętować będziemy we wrześniu przywołują na myśl refleksję o trudnych dziejach narodu polskiego, gdzie radość ze zwycięstwa nad bolszewikami mieszała się z koniecznością obrony granic młodego państwa, które dopiero odzyskało niepodległość. Sto lat temu, żołnierze Wojska Polskiego stoczyli zwycięski bój z bolszewikami, odpierając ich atak na przedpolach Warszawy. Bezspornie, jest to jedno z największych wydarzeń w dziejach współczesnego świata, które na długie lata zmieniło bieg historii. Święto Wojska Polskiego to także okazja to wspomnienia tradycji oręża polskiego, mających swe korzenie w Jaśle i na ziemi jasielskiej. W 1938 roku społeczeństwo Jasła ufundowało sprzęt wojskowy dla 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, a sam pułk został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Dzisiejsze święto, jest także okazją do tego, aby w tym miejscu złożyć wyrazy hołdu wszystkim polskim żołnierzom, którzy polegli zarówno w Bitwie Warszawskiej, jak też na wielu innych frontach, walcząc o niepodległą Polskę – mówił.

Asystę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza wystawili harcerze Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich, w tym harcerze 139 Drużyny im. Leopolda Lisa Kuli. Nie zabrakło również strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy. Po raz kolejny wartę honorową wystawili także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

MD

Napisany dnia: 15.08.2020, 15:17

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDworek Skarbków przejdzie renowację
Następny artykułPP: Unia – Widzew (NA ŻYWO/LIVE 15.08.20)