A A+ A++

„Obchody Bitwy Niemeńskiej rozpoczynamy od złożenia wieńców na cmentarzu parafialnym, tutaj gdzie leżą nasi bohaterowie z tamtego okresu. To bardzo dobry zwyczaj, że rozpoczynamy te obchody od cmentarza, ponieważ  musimy być z tymi, którzy w tamtych, trudnych czasach  umierali za Polskę. W 1920 roku oddali swoje życie za to, żebyśmy teraz byli wolni. Historia jest nauczycielką życia, wiemy jak bardzo w tej chwili potrzebna jest Nam pamięć historyczna, pamięć o tym jaką wartością jest niepodległość naszego kraju” – mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Polskie zwycięstwo pod Warszawą zadało strategiczny cios Armii Czerwonej. Stało się ono punktem zwrotnym wojny i pozwoliło polskiej armii przejąć inicjatywę. Ostatecznym jednak ciosem była stoczona we wrześniu Bitwa Niemeńska. Główne siły sowieckie skupiły się wokół Grodna. Wobec wycieńczenia żołnierzy obu stron decydujące było, kto pierwszy zdoła zaatakować. 20 września żołnierze 2. Armii gen. Rydza-Śmigłego ruszyli na miasto. Walki były bardzo zacięte, a zwycięstwo nie przyszło od razu. Dopiero uderzenie grupy północnej na Sejny zmieniło sytuację na korzyść Polaków i pozwoliło na ostateczne zdobycie miasta i przekroczenie Niemna. Wyczuwając szansę, Piłsudski zdecydował o okrążeniu wojsk bolszewików. Dzięki poświęceniu żołnierzy 1. Dywizji Piechoty Legionów udało się zatrzymać znaczną część wycofujących się na wschód wojsk bolszewickich, a Piłsudski nakazał pościg i zniszczenie armii wroga. Bolszewicy rozpoczęli generalny odwrót. Bitwa nad Niemnem zakończyła się 26 września 1920 r. Zagrożenie bolszewickie zostało ostatecznie zażegnane.

W niedzielę 19 września odbyły się w Sokółce obchody 101 rocznicy tego, jak wielkiego, polskiego zwycięstwa. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, walcząc podczas Bitwy nad Niemnem. Odmówiona została również modlitwa przez proboszcza Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego ks. Jarosława Ciuchnę w intencji poległych.

Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział w mszy w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Kazanie zostało odczytane przez dr teologii, Prałata Białostockiej Kapituły Metropolitalnej ks. Tadeusza Krahela.
Po wspólnej modlitwie, zebrani, na czele z Miejską Orkiestrą Dętą z Sokółki i mażoretkami przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpoczęto od odczytania wiersza Józefa

Mączka „Kiedyś” oraz podsumowania VIII Sztafety Niepodległości. Kolejnym punktem obchodów były okolicznościowe przemówienia, odczytanie Apelu Pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

„Dzisiaj po raz kolejny przywołujemy do zbiorowej pamięci wydarzenia sprzed 101 lat. Polska w 1920 roku obroniła swoją świeżą niepodległość, odzyskaną po 123 latach zaborów, ale także obroniła Europę przed bolszewizmem, przed komunizmem. Warto sobie uzmysłowić, że nasz naród nasi Polacy, nasi przodkowie potrafili zmobilizować ogromne siły do walki o swoją wolność. Nasze losy są trudne, bo i trudne jest położenie geopolityczne. Postawa naszych przodków, patriotyzm, umiłowanie wolności to jest i była gwarancja tego, że nigdy nie pogodzimy się z utratą niepodległości, i gdy tylko będzie zagrożona będziemy jej bronić. Należy o tym pamiętać i przekazywać tą wiedzę przyszłym pokoleniom.”– zwrócił się do zebranych poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jarosław Zieliński.

„To właśnie Bitwa Niemeńska, która przez wiele lat była zapomniana, a potem przez wiele lat pozostawała w cieniu bitwy Warszawskiej, przypieczętowała końcowe, ostateczne zwycięstwo przed nawałą sowiecką.” – dodał Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski.

„Dziś jesteśmy dumni, że wywodzimy się z wielkiego i walecznego narodu. Jako spadkobiercy naszych przodków mamy obowiązek mówić o ich bohaterstwie, mamy obowiązek przekazać to swoim dzieciom, wnukom, prawnukom.” – podkreśliła Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos.

„Hołd dla tych którzy zginęli to jest oczywistość. A patrzenie w przyszłość i wyciąganie wniosków to jest mądrość narodu.” – podsumował Starosta Sokólski Piotr Rećko.

W uroczystościach udział wzięli Starosta Sokólski Piotr Rećko wraz z władzami powiatu, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z władzami gminy, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jarosław Zieliński wraz z małżonką, Wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesława Burnos, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie Andrzej Raczkowski, porucznik Paweł Kołodziej i kapral Rafał Paszkowski reprezentujący dowódcę 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, ksiądz proboszcz Jarosław Ciuchna, delegacja sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, harcerze sokólskiego Hufca, przedstawiciele służb mundurowych, inspekcji i straży, miejska Rada Seniorów z Sokółki, uczestnicy VIII Sztafety Niepodległości, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, delegacja z Biebrzańskiego Parku Narodowego, zebrani mieszkańcy.

Partnerem obchodów było Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej.

* Materiał zlecony

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKenia: Walka z kłusownikami trwa
Następny artykułFrancuski gigant dostarczy Australii pociągi za 300 mln euro