A A+ A++

„Tradycja. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. W I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego odbył się dziś koncert, którego ideą była międzypokoleniowa lekcja historii.

– Jestem bardzo dumna, że mogę Państwa przywitać w I LO w roku jubileuszu 70-lecia szkoły – rozpoczęła spotkanie Aneta Jagieła, wicedyrektor liceum. Dodała: – Są z nami goście: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Robert Grudzień oraz Anna Drela. Przed nami koncert, którego treścią będą pieśni hymniczne w polskiej tradycji.

Międzypokoleniowa lekcja historii

Na widowni zasiedli, zgodnie z założeniem spotkania, zarówno najmłodsi, jak i najstarsi świdniczanie. Pieśniom przysłuchiwali się studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, seniorzy z Centrum Usług Społecznych, dzieci ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz uczniowie I LO wraz z rodzicami.

Polskie pieśni i hymny

Muzyczna lekcja historii umożliwiła zgromadzonym gościom podróż po polskich hymnach, rozpoczynając od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.

– Nie lubię lekcji muzyki i historii, gdzie musimy stać na baczność. Okazuje się jednak, że naszą historię tworzyli fantastyczni ludzie – kompozytorzy, tekściarze. Czym jest hymn, jak dziś do niego podchodzimy, jakie miał znaczenie w przebiegu naszej historii? Chciałabym, żebyśmy wspólnie odpowiedzieli dzisiaj na te pytania – powiedziała Alicja Węgorzewska, gwiazda światowych scen operowych. – Zaczęło się od tego, że napisałam słowa do „Hymnu Inki”. Wcześniej był hymn, który zaśpiewałam podczas kanonizacji Ojca Świętego. Powstał więc projekt, prezentujący polskie hymny. Zaprosiłam do niego Maćka Miecznikowskiego, dzięki czemu wspólnie prezentujemy Wam ważne dla naszego kraju pieśni.

Maciej Miecznikowski podzielił się ze zgromadzonymi gośćmi swoimi spostrzeżeniami na temat polskich hymnów. Zaprezentował swoje interpretacje utworów, można było także usłyszeć jego grę na gitarze oraz akordeonie.

Anna Drela, historyk, przedstawiła słuchaczom nieco historii. Dzięki temu można było dowiedzieć się więcej na temat każdej z odśpiewanych dzisiaj pieśni. Spotkaniu towarzyszył także Robert Grudzień – kompozytor, aranżer oraz człowiek kultury.

Uroczysty, podniosły utwór poetycki…

…sławiący Boga, bohaterów historycznych lub idee – rozpoczęła Anna Drela, która znakomicie wprowadziła publiczność w, wydawać by się mogło, trudną tematykę. Jednak historia przekazana w odpowiedni sposób może zaciekawić dosłownie każdego.

Pani Anna przedstawiła rodzaje hymnów oraz zasady, które obowiązują podczas jego odśpiewania. Powiedziała także po kilka słów o każdej z pieśni.

Wspólne śpiewanie

Artyści zaprezentowali dziś: „Bogurodzicę”, „Boże coś Polskę” – wspólnie ze studentami UTW oraz podopiecznymi CUS, „Warszawiankę”, „Rotę”, „Pieśń Legionów Polskich”, „Hymn Armii Krajowej”, „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Hymn Inki” czy „Hymn Papieski”.

Na scenie zaprezentowała się również Alicja Tarnowska, uczennica I LO, która zaśpiewała pieśń pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Wyrecytowała ponadto „Hymn” Juliusza Słowackiego.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem utworu pt. „Pierwsza Brygada” przez wszystkich uczestników.

Wydarzenie zostało sfinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a jego partnerami byli I LO, Centrum Jana Pawła II w Lublinie i Fundacja im. Mikołaja z Radomia. Patronat honorowy objął Powiat Świdnicki w Świdniku.

Głos Świdnika I LO

Last modified: 25 listopada, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlack Friday inne niż wszystkie. Polacy muszą zaciskać pasa i uważać na oszustów
Następny artykułZmarł dr Wiesław Cyzman, wieloletni pracownik Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK