A A+ A++

Według Departamentu Handlu i Przemysłu Republiki Południowej Afryki (DTI) powodem tego jest wyjątkowa zdolność kraju do oferowania zarówno dobrej infrastruktury ekonomicznej, jak i rozwijającego się rynku wschodzącego. Ponadto RPA jest najbardziej uprzemysłowioną i zróżnicowaną gospodarką na kontynencie, z młodą, zdolną do przeszkolenia siłą roboczą. Kraj oferuje również niezliczone możliwości sektorowe, od ekologicznych gałęzi przemysłu i produkcji po usługi i branże oparte na zasobach.

Brama Afryki

Chociaż Republika Południowej Afryki od dawna jest uważana za bramę do Afryki, została ostatnio wzmocniona dzięki umowie o Afrykańskiej Kontynentalnej Strefie Wolnego Handlu (AfCFTA), która weszła w życie w 2020 r.

AfCFTA tworzy rynek obejmujący około 1,3 mld ludzi o łącznym produkcie krajowym brutto w wysokości 2,3 bln dol. Ponadto członkostwo Republiki Południowej Afryki w grupie BRICS, składającej się z najszybciej rozwijających się gospodarek wschodzących – Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA – oznacza zwiększony dostęp do jeszcze większej liczby rynków. Przed dołączeniem do grupy BRICS handel eksportowy RPA z pozostałymi krajami grupy stanowił zaledwie 6,2 proc. całkowitego eksportu. Od przystąpienia w 2011 r. wzrósł do 16,8 proc. w tym samym roku.

Patrząc w przyszłość przewiduje się, że do 2050 r. co czwarty mieszkaniec planety będzie Afrykaninem. Populacja kontynentu wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych 30 lat, co będzie miało głęboki wpływ na każdy aspekt codziennego życia. To oznacza, że ​​sposób, w jaki ludzie jedzą, przemieszczają się, komunikują się, prowadzą interesy i ogólnie żyją na co dzień musi się zmienić – nie stopniowo, ale radykalnie. Będzie to wymagało od innowatorów z całego świata pomocy w stawieniu czoła tym wyzwaniom, które niosą ze sobą ogromne możliwości, zarówno z biznesowego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Najbardziej logicznym miejscem do uruchomienia tych rozwiązań jest RPA – brama do reszty Afryki. Warto przy okazji zwrócić uwagę na pięć istotnych kwestii, jakie się z tym wiążą.

Afrykański czas

Tych nowych i wyjątkowych szans nie można urzeczywistnić, próbując „wycinać i wklejać” rozwiązania z innych rynków. Firmy, które wprowadzą innowacje rozwiązujące te problemy, będą prawdopodobnie pierwszymi tego rodzaju w Afryce.

Nie tylko ich rozwiązania będą stanowiły novum – także to, co wiąże się z ich dostarczeniem. W przypadku firm międzynarodowych będzie to bardziej pionierskie podejście, w przeciwieństwie do powtarzalnej skali lub powtarzalnego wdrażania. Ostatecznie zajmie to więcej czasu, a do tego trzeba uwzględnić przeszkody biurokratyczne i administracyjne w RPA.

Działanie lokalne

Opracowanie tych rozwiązań i prowadzenie działalności w RPA wymaga głębokiego zrozumienia lokalnego kontekstu i niuansów kulturowych, dlatego tak ważne jest, aby współpracować z organizacjami, których celem jest rozwój lokalnego ekosystemu inwestycyjnego i które mogą dzielić się lokalną wiedzą.

Zasadniczo najważniejszą lekcją, jaką właściciele firm będą musieli przyswoić, jest bycie elastycznym w swoich formułach i „sprawdzonych metodach”. Konieczne jest „słuchanie Afryki”, aby znaleźć sprawdzone formuły.

Regulacje prawne

Podobnie jak w przypadku innych krajów istnieją różne wymagania prawne dotyczące rozpoczęcia działalności, a także przepisy prawa pracy, które znacznie różnią się od podejścia europejskiego lub amerykańskiego. Na przykład istnieje wymóg, aby co najmniej 60 proc. pracowników było obywatelami Republiki Południowej Afryki lub miało zezwolenie na pobyt stały.

Poza zrozumieniem specyfiki krajobrazu, dynami … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSENIORZE- skorzystaj z pomocy!
Następny artykułZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O WPIS NA LISTĘ BIEGŁYCH RZECZOZNAWCÓW MAJĄTKOWYCH