A A+ A++

Akcje dziewięciu globalnych firm z indeksu S&P500 zostały wprowadzone do obrotu na rynku GlobalConnect na wniosek Wprowadzającego Animatora Rynku, którym jest Santander Biuro Maklerskie – podało GPW w komunikacie.

Nvidia, Apple i Meta i nie tylko. 9 firm dołączyło do indeksu GlobalConnect
/ GPW

Od 8 lipca 2024 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) dostępne są nowe
amerykańskie spółki. Do obrotu wprowadzono akcje: Alphabet (właściciel m.in. Google), Amazon,
Apple, JP Morgan Chase & Co, Meta Platforms, Microsoft Corporation, Netflix, Nvidia i Visa. 

Spółki są notowane na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku i wchodzą w skład jednego z największych indeksów giełdowych na świecie – S&P500. Oferta spółek na rynku akcji zagranicznych GPW zawiera obecnie akcje 25 spółek z całego świata. Poza akcjami nowych 9 firm, dotychczas na GlobalConnect notowano papiery: Adidas, Allianz,  ASML, Bayer, BMW, Inditex, Jeronimo, Mercedes, Porsche, Prosus, RWE. SAP, Siemens, Tesla, Volkswagen i Zalando. 

Po wprowadzeniu nowych spółek na GlobalConnect inwestorzy, w ramach segmentu spółek z USA notowanych w polskich złotych, będą mieli możliwość inwestowania w akcje 10 spółek amerykańskich. Niestety ciągle problemem pozostaje płynność rynki mierzona obrotami. W całym pierwszym półroczu 2024 r. wartość handlu na GlobalConnect wyniosła w sumie 7,82 mln zł, z czego 68,4 proc. dotyczyło tylko handlu akcjami Tesli i spółki Bayer. 

Obroty na GlobalConnect w I połowie 2024 r. 
Spółka  Wartość obrotu w tys. PLN 
TESLA      3 567
BAYER      1 789
JERONIMO   785
ZALANDO    441
MERCEDES   197
VOLKSWAGEN 193
ASML       192
ADIDAS     185
BMW        111
PORSCHE    102
SIEMENS    82
RWE        77
ALLIANZ    39
INDITEX    26
PROSUS     21
SAP        14
Dane GPW

Jedną z przyczyn jest szeroka oferta brokerów zapewniająca dostęp do giełd zagranicznych i rynków macierzystych, gdzie wprowadzane papiery wartościowe sa notowane oryginalnie. Inną brak możliwości handlu w godzinach sesji za granicą, zwłaszcza w USA. 

“Jest to związane z dwoma rzeczami. Po pierwsze gotowością po stronie biur maklerskich, a po drugie zależy od udanego debiutu nowego systemu transakcyjnego WATS, który planujemy wdrożyć na koniec przyszłego roku. W obecnym systemie (UTP) nie jest to możliwe” – tlłumaczył pod koniec 2023 r. Marcin Gruba z GPW w wywiadzie dla Bankier.pl 

Akcje Tesli kupione na polskiej giełdzie za milion złotych?

Czy da się kupić akcje Tesli za milion złotych na GlobalConnect oraz czy handel na tym alternatywnym rynku jest możliwy w godzinach sesji amerykańskiej? O to pytam odpowiedzialnego ze strony GPW za ten projekt Marcina Grubę.

“Dostępność na warszawskiej Giełdzie akcji spółek zza oceanu zwiększa atrakcyjność naszego rynku dla inwestorów indywidualnych. Chcemy ciągle poszerzać ofertę produktową, aby inwestorzy mieli możliwość inwestowania w akcje największych światowych firm, w tym tych z USA, korzystając z lokalnej waluty. Wielu z nich czekało na akcje amerykańskie i mamy nadzieję, że rosnąca liczba dostępnych instrumentów, a zwłaszcza pojawienie się w obrocie jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, przyczyni się do zwiększenia aktywności inwestorów na GlobalConnect” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor działu rozwoju rynku GPW, Grzegorz Kołodziejczyk. 

Rynek GlobalConnect funkcjonuje w ramach Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO) GPW. Notowania
odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Inwestorzy mogą składać zlecenia
poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które są podłączone do
GlobalConnect.

GlobalConnect ruszył na GPW. Pamiętaj o podatkach i ryzyku walutowym

Inwestorzy handlują tam w polskich złotych akcjami zagranicznych spółek. Warto pamiętać jednak, że nie eliminuje to kwestii ryzyka walutowego, a i kilka spraw podatkowych nie może umknąć uwadze.

MKu/PAP

Źródło:Bankier24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRobot sterowany ludzkimi komórkami mózgowymi
Następny artykułNabór Nagrody Kryształy Soli i Amicus Hominum 2024