A A+ A++

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną władz Tarnobrzega, ws. uchwały wydanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie, stwierdzającą nieważność Budżetu Obywatelskiego 2020. W ten sposób kończy się batalia sądowa władz miasta, które nie zgadzały się z ustaleniami RIO.

Prezydent Miasta Tarnobrzega podjął wszelkie możliwe środki prawne, zmierzające do ochrony samodzielności Miasta Tarnobrzega oraz suwerennej woli mieszkańców naszej wspólnoty samorządowej do samostanowienia o swoich inwestycjach i planach” – czytamy w komunikacie wydanym przez władze miasta.

O sprawie tej pisaliśmy na naszym portalu kilkakrotnie. Dotyczy ona BO2020, w którym w tzw. projektach dużych bezsprzecznie wygrał projekt „Widno i bezpiecznie” – doświetlamy nasze miasto”, mocno promowany przez prezydenta D. Bożka. Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie stwierdziła jednak nieważność części uchwały budżetowej,  podjętej przez Radę Miasta a dotyczącej zaplanowania w ramach budżetu obywatelskiego wydatku na sfinansowanie zadania pod nazwą „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”. W ocenie RIO projekt ten został wybrany z naruszeniem prawa.

Organ nadzoru RIO stwierdził bowiem, że szacunkowe koszty realizacji projektu (1.411.00 zł) przekraczały o 56.389,28 zł kwotę wydatków budżetu obywatelskiego przeznaczonego na tzw. „projekty duże” (1 254 610,72 zł, ) a ponadto projekt zakładał poniesienie nakładów na nieruchomość (cmentarz parafialny), do której osoba trzecia (parafia) posiada tytuł prawy, co zdaniem organu jest sprzeczne z treścią uchwały w sprawie Budżetu Obywatelskiego.

WSA PODTRZYMAŁ USTALENIA RIO

Na uchwałę RIO miasto Tarnobrzeg złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, zmniejszając jednocześnie wartość projektu. W ocenie sądu, rozstrzygnięcia RIO zasługują jednak na akceptację, bowiem istotnie zakwestionowane zapisy uchwały budżetowej naruszają prawo.

Jak czytamy w sądowym uzasadnieniu (fragmenty):

Nie jest sporne, że w chwili wyboru projektu do dofinansowania, szacunkowy koszt realizacji projektu przekraczał maksymalną kwotę przeznaczoną na dany typ projektów, a ponadto zakładał ponoszenie nakładów na nieruchomość, do której osoba trzecia (parafia) posiada tytuł prawny. Sąd podważył również dokonaną przez władze miasta ponowną weryfikację projektu, w wyniku której dokonano zmniejszenia wartości projektu, poprzez zmniejszeniu liczby projektowanych na cmentarzu słupów oświetleniowych i opraw z 16 na 6″.

NSA ODDALA SKARGĘ KASACYJNĄ

Od wyroku WSA miasto złożyło skargę kasacyjną, odrzuconą przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Co warto przypomnieć, w uchwale podjętej przez RIO w tej sprawie, po wyeliminowywaniu wydatków na projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” Kolegium RIO ustaliło wydatki na projekty, które w głosowaniu uzyskały kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów.

Zgodnie z treścią ww. uchwały w ramach BO 2020 miasta Tarnobrzega winny zostać zrealizowane następujące projekty (po przegłosowaniu uchwały przez radnych):

  • Bliżej zwierząt bezdomnych – Aleja Edukacyjna dla Dzieci i Młodzieży w Schronisku – 90.036,00 zł
  • Kompleks boisk do sportów plażowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim – 215.562,00 zł
  • Rekreacyjno-edukacyjny plac zabaw przy Przedszkolu nr 5 w Tarnobrzegu – zmodernizowanie istniejącego placu zabaw oraz uatrakcyjnienie otoczenia Przedszkola nr 5 – 153.00,00 zł
  • Renowacja kamiennego krzyża, montaż kamery monitoringu, budowa miejsc parkingowych przed bramą Zamku Dzikowskiego – Plac Górnika – 100.00, 00 zł
  • Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim – 551.717,00 zł

WŁADZE MIASTA O ODDALENIU PRZEZ NSA SKARGI KASACYJNEJ

O tym jakie jest stanowisko władz miasta wobec oddalenia przez NSA skargi kasacyjnej czytamy w wystosowanym komunikacie. W przesłanej przez rzecznika notce czytamy m.in. o tym, że uchwała RIO narusza samodzielność miasta Tarnobrzega oraz suwerenną wolę jego mieszkańców. Rzecznik informuje również o tym, że projekt „Widno i bezpiecznie” zostanie zrealizowany z budżetu miasta, nie ma jednak wyjaśnień, dotyczących realizacji projektów wskazanych przez RIO (pytania w tej kwestii wysłaliśmy do rzecznika).

Pełna treść komunikatu:

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 czerwca 2021 roku oddalił skargę kasacyjną Miasta Tarnobrzeg w sprawie, w której Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie wbrew wynikom głosownia przeprowadzonego w ramach budżetu obywatelskiego, dokonała własnego doboru zadań do wykonania – niezgodnego z wynikami głosowania mieszkańców Miasta Tarnobrzega. Z szacunku do woli mieszkańców Miasta Tarnobrzega, wyrażonej bezpośrednio i wprost podczas głosowania w ramach wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, Prezydent Miasta Tarnobrzega podjął wszelkie możliwe środki prawne, zmierzające do ochrony samodzielności Miasta Tarnobrzega oraz suwerennej woli mieszkańców naszej wspólnoty samorządowej do samostanowienia o swoich inwestycjach i planach.

Mamy świadomość, że o wyrokach sądowych się nie dyskutuje.

Jednocześnie, szanując wolę mieszkańców Tarnobrzega, informujemy, że wszystkie zadania zawarte w projekcie „Widno i bezpiecznie”, na który zagłosowało prawie trzy tysiące tarnobrzeżan, będą realizowane ze środków własnych miasta.”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSąd Łódź. Zbigniew S. stanie przed sądem w Łodzi. Jest oskarżony o prawie 200 przestępstw
Następny artykułGowin i Bielan będą współpracować? Bortniczuk: Dla dobra koalicji