A A+ A++

12. grudnia w Sejmie premier Donald Tusk obejmując stanowisko szefa Rady Ministrów przedstawił swoją wizję kierowania pracami rządu.

Polska polityka w ciągu ostatnich lat zatraciła debatę debaty publicznej, mimo że okoliczności i dramaty jakie dotknęły nasz naród i cały świat; pandemia, wojna, kryzys migracyjny, a mimo wszystko trudno było nam wydusić z siebie ton powagi, w tych trudnych czasach.

Nowy premier podziękował wyborcom oraz koalicjantom za sukces w wyborach parlamentarnych, które – jak określił – poskutkowało powstaniem Koalicji 15. października. Premier w pierwszej części swojego przemówienia nie wypowiadał się o przeciwnikach politycznych, a w swojej wypowiedzi skupił się na wyborcach, którzy zaangażowali się w życie polityczne, poprzez np. organizowane wiece.

Manifest Piotra Szczęsnego

Dalej Donald Tusk nawiązał do programu Prawa i Sprawiedliwości oraz realizowanej przez ówczesny rząd polityki cytując w całości, manifest Piotra Szczęsnego, który 19 października 2018 roku podjął próbę samospalenia na placu Defilad w Warszawie. 

1. Protestuję przeciwko ograniczaniu przez władze wolności obywatelskich.
2. Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji, w szczególności przeciwko zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów.
3. Protestuję przeciwko łamaniu przez władzę prawa, w szczególności Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakiekolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji – najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje.
4. Protestuję przeciwko takiemu sprawowaniu władzy, że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z Prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane.
5. Protestuję przeciwko marginalizowaniu roli Polski na arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju.
6. Protestuję przeciwko niszczeniu przyrody szczególnie przez tych, którzy mają ją chronić (wycinka Puszczy Białowieskiej i innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu).
7. Protestuję przeciwko dzieleniu społeczeństwa, umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu „religii smoleńskiej” i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwko seansom nienawiści, jakimi stały się „miesięcznice smoleńskie”: przeciwko językowi nienawiści i ksenofobii wprowadzanemu przez władze do debaty publicznej.
8. Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji.
9. Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem i niszczeniu autorytetów takich jak np. Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK.
10. Protestuję przeciwko nadmiernej centralizacji państwa i zmianom prawa dotyczącego samorządów i organizacji pozarządowych zgodnie z doraźnymi potrzebami politycznymi rządzącej partii.
11. Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i LGBT), muzułmanów i innych.
12. Protestuję przeciwko całkowitemu ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej i niemal całego radia i zrobieniu z nich tub propagandowych władzy. Szczególnie boli mnie niszczenie (na szczęście jeszcze nie całkowite) Trójki – radia, którego słucham od czasów młodości.
13. Protestuję przeciwko wykorzystywaniu służb specjalnych, policji i prokuratury do realizacji swoich własnych (partyjnych bądź prywatnych) celów.
14. Protestuję przeciwko nieprzemyślanej, nieskonsultowanej i nieprzygotowanej reformie edukacji.
15. Protestuję przeciwko ignorowaniu ogromnych potrzeb służby zdrowia.

“To lęki i niepokoje, które rodziły złość w naszych emocjach” – kontynuował Donald Tusk.

W trakcie przemówienia interweniować musiał Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W reakcji na okrzyki z prawej strony ław poselskiej apelował “to jest Rzeczpospolitej Polskiej, który wyraził swoją opinię i przypieczętował ją swoim życiem. Szacunku trochę drodzy Państwo.” 

Donald Tusk: nowy rząd to wspólnota

Donald Tusk nawiązał także do zabójstwa Pawła Adamowicza. “Nie mogę i nie chce wyrzucić z pamięci tego symbolicznego momentu, w którym wzywał do solidarności. Mówił o Gdańsku w sposób szczodry i hojny w dniu, autentycznej dla Polaków solidarności na rzecz słabszych, na rzecz chorych” – mówił Donald Tusk.

– Chcę, abyśmy pamiętali o wszystkich bez wyjątku, ofiarach pogardy, nienawiści, by dzień w którym udzielicie wotum zaufania dla nowej Rady Ministrów, był początkiem odrodzenia poszanowania praw wspólnoty i ducha solidarności – mówił Donald Tusk.

Premier wskazał podczas swojego exposee, że jego rząd, będzie rządem wspólnoty.

– Istotą demokracji i Państwa, gdzie żyją wolni obywatele jest to, by spierać się w Parlamencie i po to by uchronić własny naród i rodziny od nieustannej wojny politycznej wśród wolnych ludzi (…) Skoro jesteśmy tak różni, mamy różne poglądy, mamy różne korzenie (…) To jest to bogactwo, to jest nasz naród. To co buduje wspólnotę, to rządy prawa, zasady demokracji, bezpieczna granica i terytorium. To sprawy, o które nie musimy się kłócić i spierać – mówił.

Dalej nawiązał do spuścizny Jana Pawła II. Donald Tusk mówił w tym kontekście o miłości, miłosierdziu i solidarności. “Jeśli chcemy odbudować wspólnotę narodową, to musimy, nie ma alternatywy, szanować reguły jakie ustalamy dla nas wszystkich z Konstytucją na czele, z prawem. Lekcja solidarności to lekcja pokonywania różnic między ludźmi i budowania wspólnoty, która pozwala się różnić, ale także wspólnie działać” – mówił.

Na świecie robi się niebezpiecznie (…) Jeśli pozostaniemy tak podzieleni, jak było to przez ostatnie lata to tak jakby było nas dwa razy mniej, jakby Polska była dwa razy mniejsza. Potrzebujemy pełnej koncentracji sił i dobrej woli – mówił Donald Tusk.

Donald Tusk: samotna Polska to Polska narażona na duże ryzyko

Kluczową sprawą jest ustalenie tych fundamentów, które możemy uznać za wspólne. Wymienił wśród nich wojnę u granic Polski.

“Polska jest i będzie kluczowym spoiwem sojuszu śródatlantyckiego (…) Polska będzie silnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych (…) Polska odzyska miano lidera Unii Europejskiej przez współpracę i budowanie silnej Europy. Jesteśmy tym silniejsi im silniejsza jest wspólnota i Unia Europejska – mówił Donald Tusk.

– Każdy kto podważa pozycję Polski w Unii Europejskiej (…) i uprawia grę na izolację (…) każdy kto naraża Polskę na bycie obok, poza, sam na sam na to co się dzieje wokół naszych granic, naraża nie tylko fundamentalne interesy Rzeczypospolitej, ale naraża byt naszego kraju – podkreślał premier Donald Tusk.

– Przestańmy udawać, że naszym zagrożeniem są nasi przyjaciele i sojusznicy z paktu północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. To gra ryzykowna, żeby nie powiedzieć, że szalona – dodał.

Zaapelował do posłów z prawa i lewa, do współpracy nad odbudowaniem pozycji Polski w Unii Europejskiej.

“Żadne manewry, próby zmiany traktatów… To nie wchodzi w rachubę.  Mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej” – mówił Donald Tusk.

– Nowa koalicja rządowa gwarantuje, że zwrócimy Polsce miejsce należne. Tak się stanie – podkreślał premier.

D. Tusk: Polska wesprze Ukrainę, ale będzie bronić swoich interesów

Zapewnił przy tym pełne wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją. – Nie mogę słuchać Państw zachodnich o zmęczeniu sytuacją na wschodzie. Mówią, że nie mają siły, są wyczerpani. Zadaniem Polski, nowego rządu i wszystkich, jest głośno i stanowczo domagać się pełnej determinacji pomocy Ukrainie w tej wojnie. Będę to robił od pierwszego dnia – mówił Donald Tusk.

– Wolność Ukrainy w okrutnym konflikcie z agresorem rosyjskim nie może oznaczać braku serdecznej asertywności gdy chodzi o Polskie interesy. O interesy polskich przedsiębiorców, kierowców czy rolników. To nie jest takie trudne, pomagać sojusznikowi, bratu, zaprzyjaźnionej i toczącej śmiertelny bój Ukrainie – mówił.

– Będziemy pilnować polskich interesów z każdym sąsiadem – mówił Donald Tusk podkreślając, że dotyczy to dialogu z “każdym sąsiadem”.

Polityka migracyjna rządu Donalda Tuska

-Można szanować innego człowieka, inne rasy, inne wyznania (…) Będę proponował, byśmy umieli bardzo precyzyjnie rozróżnić narzędzia i metody działania, które są należne wspólnocie narodowej (…) od narzędzi na rzecz wspólnoty europejskiej i globalnej. Z kryzysem migracyjnym czy katastrofą klimatyczną nie poradzi sobie samotne państwo. 

Chce by Polska wzięła współodpowiedzialność za ochronę europejskich granic i ochronę europejskiego terytorium. W programie mojego rządu nie będzie miejsca na handel wizami, nie będzie tolerancji dla pozornych działań a wschodnia granica polski będzie granicą szczelną. Polska administracja i polskie służby, będziemy skutecznie dbać o to, by polskie oraz europejskie granice były skutecznie chronione. Można ochronić polską granicę z poszanowaniem innych ludzi – mówił Donald Tusk.

– Wyjaśnimy wszystkie sprawy związane z nielegalną migracją. Wyśledzimy każdy element tej sprawy – mówił Donald Tusk nawiązując do tzw. “afery wizowej”.

Konkrety na już

– Program przyszłego rządu napisali Polacy, jest to program do bólu konkretny – podkreślał Donald Tusk.

Za kilkadziesiąt godzin przekażemy Polkom i Polakom informacji jaki jest faktyczny stan finansów Polskim, gdzie są pieniądze i gdzie powinny być – dodawał.

– Nie spodziewałem się, że będziemy świadkami konfliktów starej władzy, że w ostatniej chwili dwutygodniowego eksperymentu Mateusza Morawieckiego, podjęte zostaną decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju  – mówił Donald Tusk.

Jak mówił Donald Tusk, kiedy dotychczasowy rząd zastanawiał się przez dwa tygodnie, jak “wydoić własną ojczyznę”, rząd koalicyjny pracował nad tym jak zrealizować postulaty opozycyjne  ze “100 konkretów”. – Jeszcze nie ma naszego rządu a już jest in vitro – mówił.

Koalicja 15 października ma już gotowe projekty i plan działania jak zabezpieczyć finanse Polaków – podkreślał Donald Tusk.

Gotowe mają być przepisy o “kasowym PIT” czyli opłacie podatku od dochodu po otrzymaniu wynagrodzenia. Również gotowe mają być przepisy stanowiące o “urlopie dla przedsiębiorców’. Ograniczony ma zostać też czas kontroli dla mikro-przedsiębiorców. Od 1 stycznia wzrosnąć mają wynagrodzenia dla nauczycieli o 30%. Wzrost  ma być także wynagrodzeń dla pracowników “sfery budżetowej”. Waloryzacja rent i emerytur, druga w tym roku, będzie miała miejsca gdy inflacja przekroczy 5%. W ramach programu Aktywna Mama wypłacimy każdej mamie, rodzinie, na opiekę 1500 zł miesięcznie. To postulaty, które mają być realizowane ‘natychmiast” – podkreślał premier.

“Każda z obietnic ze 100 konkretów ma być zrealizowana. Nie obawiamy się tego. Polacy nas z tego rozliczą” – mówił Donald Tusk.

Po przedstawieniu sylwetek przyszłych członków Rady Ministrów (poniżej), Donald Tusk przytoczył dane z raportu CBOS sprzed kilku dni. Najwięcej Polaków od 30 lat uważa, że ma wpływ na sprawy kraju. Po 15 października uważa tak 54 procent obywateli. W poprzednim badaniu z lutego 2020 roku takie poczucie wpływu deklarowało 26 procent obywateli.

Coraz więcej Polaków uważa, że ma realny wpływ na losy swojej, naszej Ojczyzny. Nie zmarnujmy tego, to dla nas wielkie zobowiązanie – mówił Donald Tusk.

– Premier zapowiedział comiesięczne wystąpienia sprawozdawcze, które odbywać się będą w sposób otwarty i publiczny. 15 października nastąpiło wielkie odrodzenie Polaków. Szczęśliwej Polski już czas. Dziękuje – zakończył swoje expose, premier Donald Tusk..

Skład rządu Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska będzie miał 24 szefów resortów. .Donald Tusk będzie miał dwóch wicepremierów: lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który będzie także ministrem obrony, oraz Krzysztofa Gawkowskiego z Nowej Lewicy, jednocześnie ministra cyfryzacji.

Pracami Kancelarii Rady Ministrów poprowadzi Jan Grabiec.

Pozostałe teki ministerialne rozdysponowane mają zostać zgodnie z poniższa listą:

  • Minister sprawiedliwości: Adam Bodnar (KO)
  • Minister spraw wewnętrznych i administracji: Marcin Kierwiński (KO)
  • Minister aktywów państwowych: Borys Budka (KO)
  • Minister spraw zagranicznych: Radosław Sierpiński (KO)
  • Minister finansów: Andrzej Domański (KO)
  • Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica)
  • Ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego: Agnieszka Boczyńska (Polska 2050)
  • Ministra przemysłu: prof. Marzena Czarnecka 
  • Ministra klimatu i środowiska: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
  • Minister rozwoju i technologii: Krzysztof Hetman (PSL)
  • Minister infrastruktury: Dariusz Klimczak (PSL)
  • Ministra ds. równości: Katarzyna Kotula (Lewica)
  • Ministerstwo sportu i turystyki: Sławomir Nitras (KO)
  • Ministra edukacji: Barbara Nowacka (KO, Inicjatywa Polska)
  • Ministra zdrowia: Izabela Leszczyna (KO)
  • Ministra funduszy i polityki regionalnej: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050)
  • Minister rolnictwa i rozwoju wsi: Czesław Siekierski (PSL)
  • Minister ds. polityki senioralnej: Marzena Okła-Drewnowicz (KO) 
  • Minister koordynator ds. służb specjalnych: Tomasz Siemoniak (KO)
  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego: Bartłomiej Sienkiewicz (KO)
  • Minister ds. Unii Europejskiej: Adam Szłapka (KO)
  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)

Maciej Berek będzie ministrem-członkiem Rady Ministrów, zajmie się procesem legislacyjnym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLisy pojawiają się w Elblągu. Jak się zachować?
Następny artykułSpotkanie w świątecznym klimacie