A A+ A++

Chińskie procesory nie są zbyt konkurencyjne w porównaniu z zachodnimi konkurentami, ale wydaje się, że powoli się to zmienia. Według IT Home, komputer stacjonarny wyposażony w procesor Hygon C86 3350 został przetestowany przez twórcę treści na platformie Bilibili w Geekbench, pokazując poziomy wydajności CPU AMD Zen 2.

Układ został przetestowany w komputerze stacjonarnym Tsinghua H880-T3M przeznaczonym dla klientów rządowych i korporacyjnych. Jednostka ma 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 256 GB i tajemniczą kartę graficzną z 2 GB pamięci na pokładzie. Co dziwne, wyniki Geekbench wskazują, że system ma 64 GB pamięci RAM, ale najwyraźniej jest to jakiś błąd. Sam procesor to 8-rdzeniowe CPU o częstotliwości bazowej 3 GHz.

PC wyposażony w procesor Hygon C86 3350 został przetestowany, pokazując poziomy wydajności CPU AMD Zen 2.

W Geekbench 6.3.0 Hygon C86 3350 uzyskał wynik 984 punktów w przypadku jednego rdzenia i 5379 punktów w przypadku wielu rdzeni. Wydajność chipa jest bardzo zbliżona do Ryzena 5 3500 w tym samym benchmarku, szczególnie pod względem możliwości wielowątkowych. Ryzen uzyskał wynik 1500 punktów w przypadku wydajności jednordzeniowej i 5380 punktów w przypadku testu wielordzeniowego.

Wydajność jednego rdzenia jest oczywiście słabym punktem chińskiego procesora, ale jego wydajność wielordzeniowa jest co najmniej porównywalna z Ryzenem 5 3500. Trzeba jednak pamiętać, że porównujemy ośmiordzeniowy procesor z sześciordzeniową częścią, ale to i tak oznacza bardzo dobry wynik dla chińskiego chipa.

Kiedy ostatni raz przyglądaliśmy się procesorowi Hygon, firma ledwo osiągnęła poziom wydajności Zen pierwszej generacji. W rzeczywistości poprzedni układ z ośmioma rdzeniami wypadał tak słabo, że potrzebne były dwa takie CPU (C86 3185), aby uzyskać lepsze wyniki niż Ryzen 5 5600X w testach wielordzeniowych. Nawet wtedy różnica w wydajności nie była duża, biorąc pod uwagę, że dwa układy Hygon miały łącznie 32 rdzenie w porównaniu do sześciu w Ryzenie 5.

Hygon C86 3350 wypada już znacznie lepiej. Jego wielowątkowa wydajność jest porównywalna z wydajnością Zen 2 przy prawie tej samej liczbie rdzeni. Co więcej, osiąga ten poziom wydajności za pomocą tylko jednego chipa, a nie dwóch. To duży krok naprzód i pokazuje, że Hygon robi szybkie postępy w rozwoju procesorów.

Niestety z powodu chińskiej polityki uzyskanie większej liczby szczegółów na temat chipów Hygona jest prawie niemożliwe poza najbardziej podstawowymi specyfikacjami. Ciekawie jest jednak zobaczyć, czy firma utrzyma to tempo rozwoju, co oznaczałoby, że za kilka lat mogłaby dogonić obecne procesory zachodnich konkurentów. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDolar w rejonie kilkutygodniowych wahań
Następny artykuł[Zamówienie Publiczne] Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Mrągowo