A A+ A++

W Stanach Zjednoczonych mają “kapitana Amerykę”, a w Ukrainie bohaterem staje się “kapitan HIMARS”. W nagraniu opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Ukrainy na Twitterze zwraca się on z ważnym przesłaniem dla Rosjan. Przypominamy, czym jest system HIMARS i dlaczego zyskał uznanie ukraińskich żołnierzy.

Na nagraniu zauważyć można zamaskowanego żołnierza ze specjalnie zmienionym głosem, który ma być “kapitanem HIMARS-em”. Zwraca się on do rosyjskich żołnierzy: “jestem twoją szansą, abyś wrócił do domu żywy. Podaj mi współrzędne miejsc, gdzie skoncentrowane są pojazdy opancerzone, siedziby, broń. Wtedy nie zaatakuje twoich stanowisk. Zniszczę jedynie czołgi, artylerię, pociski artyleryjskie i paliwo. Wtedy podczas ataku nikt nie wyśle cię do rzeźni. W taki sposób możesz uratować swoje życie i życie swoich przyjaciół”. Materiał kończy się kilkoma wystrzałami.

Ukraina ma swojego “kapitana HIMARS-a”

Nazwa “kapitan HIMARS” jest nawiązaniem do amerykańskiego systemu M142 HIMARS (ang. High Mobility Artillery Rocket System), czyli systemu artylerii rakietowej wysokiej mobilności, który ze względu na swoje możliwości często jest nazywany “bogiem wojny”. Niekiedy mówi się o nim również, że jest “postrachem Rosjan”, co wyjaśnia wykorzystanie motywu HIMARS-ów w nagraniu ukraińskiego Ministerstwa Obrony. Można je obejrzeć poniżej:

M142 HIMARS jest lżejszą wersją amerykańskiego systemu rakietowego M270 MLRS, którą w 1996 r. opracował Lockheed Martin. Jego podstawowymi zadaniami jest zwalczanie wrogiej artylerii, piechoty, lekkich transporterów opancerzonych czy wspierania zaopatrzenia i koncentracji wojsk. Można więc powiedzieć, że jest to broń o bardzo szerokim zastosowaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce

Dużą zaletą systemu HIMARS jest jego mobilność. Wyrzutnie, które zamontowano na podwoziu kołowym (pięciotonowej ciężarówce wojskowej FMTV 6×6) pozwalają na przeprowadzenie szybkiego ataku i szybkie wycofanie się z zajmowanej pozycji, zanim siły wroga zlokalizują jej położenie. Pojazd napędzany 6,6-litrowym silnikiem Diesla Caterpillar 3135 ATAAC o mocy 290 koni mechanicznych może poruszać się z maksymalną prędkością 95 km/h, a jego zasięg szacuje się na około 480 km.

HIMARS może obsługiwać różnego rodzaju amunicję, w tym standardowe rakiety MLRS kal. 227 mm oraz nowoczesną amunicję kierowaną. Warto również wspomnieć o pociskach M30/M31, które zostały opracowane specjalnie na potrzeby tej wyrzutni. Są one naprowadzane na cel m.in. z wykorzystaniem GPS-u, a ich zasięg szacuje się na 30-70 km. Z wyrzutniami HIMARS można również łączyć pociski taktyczne MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System), czyli broń precyzyjnego rażenia o zasięgu wynoszącym od 25 do nawet 300 km.

Ukraina posiada na swoim wyposażeniu systemy HIMARS, które otrzymała w ramach pakietów pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych. Skutecznie wykorzystuje je do przeprowadzania ataków na armię Putina. Nie tak dawno do sieci trafiło nagranie z sylwestrowej nocy, kiedy Siły Zbrojne Kijowa uderzyły w rosyjskie pozycje za pomocą amerykańskich HIMARS-ów. Jak donosi serwis Defence24 w wyniku tego ataku w Makiejewce w Donbasie zginęło około 400 rosyjskich rezerwistów, a około 300 zostało rannych.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHarley-Davidson Pan America 1250 Special
Następny artykułUnited Cup: Iga Świątek i Hubert Hurkacz zapewnili Polsce awans do półfinału