A A+ A++

Na osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie” powoli zaczyna brakować miejsca na ustawianie kolejnych pojemników na odpady. To doskonały moment, aby zastanowić się nad innym, bardziej efektywnym sposobem ich gromadzenia. Dobrym rozwiązaniem mogą być pojemniki półpodziemne, które na rynku funkcjonują już od 20 lat. Obecnie korzysta z nich 35 krajów, w tym także Polska.

Śmietniki półpodziemne to alternatywa dla mało estetycznych pojemników naziemnych. To także rozwiązanie problemu braku miejsca na posadowienie kilkudziesięciometrowej altany w gęsto uzbrojonym terenie osiedlowym. System śmietników półpodziemnych polega na użyciu konstrukcji, która umożliwia umieszczenie kontenera w 60% pod ziemią.

– Jeden kontener o pojemności 5 m3 zmieści tyle samo śmieci, co 55 pojemników 120 l lub 6 kontenerów 1100 l. W środku kontenera znajduje się worek lub twardy pojemnik do odpowiedniego rodzaju odpadów. Pionowy system przechowywania powoduje ubijanie starych odpadów gromadzonych na dnie pojemnika, gdzie obniżona temperatura spowalnia rozwój bakterii i minimalizuje nieprzyjemny zapach. Dzięki temu zwiększa się też pojemność kontenera – mówi zastępca prezesa ds. techniczno-inwestycyjnych Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie” Mieczysław Serocki.

Opóźnianie takiego pojemnika jest znaczne tańsze. Opróżnia się go rzadziej i przy pomocy specjalistycznego samochodu może to robić jedna osoba.

– Jeśli uwzględni się koszty budowy altany śmietnikowej wraz z zagospodarowaniem otoczenia i jej wyposażeniem w pojemniki, to koszt porównywalny jest do budowy systemu pojemników na 5 frakcji (zmieszane, tworzywa i metale, szkło, papier, bio) – dodaje Mieczysław Serocki.

W tym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kociewie” rozważa wybudować takie miejsca gromadzenia odpadów w niektórych osiedlach, gdzie nie postawiono do tej pory altan śmietnikowych. Do funkcjonowania systemu niezbędna jest deklaracja PUK „Starkom” do odbioru odpadów z pojemników półpodziemnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo dopiero “europejska solidarność”! Niemcy znowu muszą być “über alles”?
Następny artykułZbigniew Boniek: To nie my stoimy za tą ustawą, lecz koronawirus