A A+ A++

Komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody.

Nowelizacja z powodu wymogów tzw. “dyrektywy siedliskowej” oraz dyrektywy ptasiej”

W poniedziałek, podczas pierwszego czytania, posłowie przyjęli cztery poprawki o charakterze redakcyjnym zgłoszone do projektu przez Biuro Legislacyjne Sejmu.

Projekt – jak wskazano w uzasadnieniu – to efekt reakcji Komisji Europejskiej, która wezwała Polskę do usunięcia uchybień legislacyjnych w przepisach dotyczących wymogów tzw. “dyrektywy siedliskowej” oraz dyrektywy ptasiej”. W celu wprowadzenia ładu prawnego zaproponowano zmiany w ustawie o lasach oraz w ustawie o ochronie przyrody.

Zmieniony (w ustawie o lasach) przepis wskazuje, że Minister właściwy do spraw środowiska określa w drodze rozporządzenia wymagania dobrej praktyki, uwzględniające ochronę gatunków, cele i zasady gospodarki leśnej oraz wymogi gospodarcze, społeczne i kulturowe. “Dzięki takiemu rozwiązaniu, tj. przez eliminację potencjalnych kolizji, wymagania dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej zapewnią ochronę gatunkom wskazanym w załączniku IV dyrektywy siedliskowej oraz ptakom w oparciu o dyrektywę ptasią” – czytamy w projekcie.

Ponadto projekt zakłada doprecyzowanie przepisów w ustawie o ochronie przyrody “przez wskazanie, że odstępstwa nie dotyczą gatunków objętych systemem ścisłej ochrony na mocy tej dyrektywy”.

W projekcie przewidziano 30-dniowy termin vacatio legis.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Praktyczny leksykon VAT 2021. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT

Tylko teraz

109,65 zł

129,00

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaulo Sousa wprowadza zmiany w składzie na Polska – Węgry. Wszystko przez kartki
Następny artykułDo 30 listopada trwa konkurs „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”. Zachęcamy do udziału!