A A+ A++

W środowym bilansie znajdą się 1234 zakażenia koronawirusem w Polsce – przekazał na antenie Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz przekazał w TVP Info, że najwięcej zajętych łóżek, przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, jest w woj. lubelskim.

ZOBACZ: Kamiński przedstawi dodatkowe okoliczności uzasadniające prezentację zdjęć o charakterze zoofilskim

– Na Lubelszczyźnie mamy dziś zajętych 50 proc. łóżek dla pacjentów covidowych. Jeżeli porównamy zabezpieczenie tych łóżek dla pacjentów covidowych, to Lubelszczyzna ma ich ponad 500 – tyle samo co województwa małopolskie, mazowieckie i łódzkie, czyli województwa zdecydowanie bardziej liczne – ocenił.

Dodał, że woj. lubelskie i podlaskie przodują także w liczbie zgonów.

Andrusiewicz poinformował, że według prognoz pod koniec października dzienna liczba zakażeń koronawirusem wyniesie ok. 5 tys.

Prawie 3 miliony potwierdzonych zakażeń

Nowe przypadki koronawirusa pochodzą z województw: lubelskiego (220), mazowieckiego (194), podlaskiego (114), małopolskiego (82), zachodniopomorskiego (79), łódzkiego (77), dolnośląskiego (73), pomorskiego (70), podkarpackiego (67), śląskiego (59), wielkopolskiego (53), warmińsko-mazurskiego (48), kujawsko-pomorskiego (38), lubuskiego (20), opolskiego (14), świętokrzyskiego (12).

ZOBACZ: Portugalia. Rozwiązano zespół ds. szczepień przeciwko COVID-19. Ponad 86 proc. osób zaszczepionych

14 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ogólna liczba potwierdzonych zakażeń od początku pandemii osiągnęła 2 mln 905 tys. 866.

Nie żyją kolejne 22 osoby

Resort zdrowia poinformował, że nie żyją 22 osoby, w tym z powodu COVID-19 zmarło 6 pacjentów, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 zakażonych.

Liczba zmarłych od początku pandemii wynosi 75 tys. 623.

Prawie 40 mln szczepień w Polsce

W Polsce od początku akcji szczepień przeciw COVID-19 wykonano 37 mln 158 tys. 644 iniekcji preparatami przeciw koronawirusowi.

W ciągu doby wykonano ich 16 tys. 714.

ZOBACZ: Bardziej zakaźna mutacja wirusa w Polsce. Minister Adam Niedzielski przedstawia dane

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 19 mln 776 tys. 904 pacjentów.

W pełni zaszczepionych jest 19 mln 386 tys. 322 osób.

Ponad 45 tys. testów na COVID-19

W ciągu minionej doby wykonanych zostało w kraju ponad 45,8 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2.

Od początku pandemii laboratoria przebadały 20 mln 860 tys. 437 próbek pobranych od 20 mln 444 tys. 820 pacjentów.

Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej zleciły jak dotąd 4 mln 283 tys. 737 testów, w ciągu doby – 26 tys. 780.

Ponad 83 tysiące na kwarantannie

Resort zdrowia podał także w środę, że pacjenci chorzy na COVID-19 przebywający w szpitalach zajmują 1566 łóżek. Jednocześnie 174 pacjentów z ciężkimi objawami jest podłączonych do respiratorów.

Ogółem w kraju jest 6429 łóżek dla chorych na koronawirusa i 647 respiratorów dla osób wymagających wspomagania oddechowego.

Na kwarantannie przebywa 83 tys. 537 osób.

Jak dotąd wyzdrowiały 2 mln 662 tys. 132 osoby. W ciągu doby z choroby wyszło 413 osób.

Przekroczona bariera czwartej fali

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w środę Polsat News, że została przekroczona bariera 1200 nowych zakażeń koronawirusem.

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: Przekroczyliśmy tysiąc nowych zakażeń koronawirusem

Słowa wiceministra potwierdził w “Sednie Sprawy” w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski, który powiedział: “Dzisiaj przekroczyliśmy barierę czwartej fali. Mamy powyżej 1200 nowych zakażeń SARS-CoV-2”.

“To nie moment na myślenie o lockdownach”

Większość obowiązujących nakazów i zakazów sanitarnych ma zostać przedłużonych do 31 października – zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący ograniczeń covidowych opublikowany we wtorek. W niektórych przypadkach szykują się zmiany. Dokument został umieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji, z informacją, że został już skierowany do podpisu premiera Mateusza Morawieckiego.

– Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli tysiąc zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, a tym bardziej o lockdownach – powiedział w środę minister zdrowia w Radiu Plus. – Liczby te nie są z mojego punktu widzenia takimi poziomami zagrożenia dla zdrowia publicznego i wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować jakieś drastyczne decyzje – powiedział.

ZOBACZ: Obostrzenia covidowe. Jest projekt rozporządzenia

Pytany o ponowne wprowadzenie podziału na strefy, Niedzielski podkreślił, że decyzja w tej sprawie będzie uwzględniała nie tylko poziom zakażeń, ponieważ ważniejszym parametrem jest obecnie wydolność systemu opieki zdrowotnej.

Podał, że trzy powiaty z województwa lubelskiego “powinny być w strefie żółtej”. – Ale trzy powiaty na ponad 380 w całej Polsce to jeszcze nie jest argument za tym, żeby podejmować drastyczne decyzje – dodał.

– Będziemy patrzyli również na hospitalizacje, a nie tylko na liczby zakażeń – zapowiedział. Zwracał przy tym uwagę, że mamy około 1500 hospitalizacji, a w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 2300.

hlk/pdb/aml/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsze domowe zwycięstwo JKH GKS Jastrzębie
Następny artykułPożegnanie lata w Piaskach Brzóstowskich