A A+ A++



Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach wprowadził na oddziale kardiologicznym diagnostykę i terapię dla pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym. Według szacunków, bezdech senny może dotyczyć nawet 25 proc. mężczyzn po czterdziestym roku życia.

Wprowadziliśmy diagnostykę i leczenie obturacyjnego bezdechu sennego u naszych pacjentów. Jest to choroba, która charakteryzuje się okresowym zatrzymaniem lub ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Przerwy w oddychaniu mogą trwać nawet kilkadziesiąt sekund prowadząc do niedotlenienia organizmu. To szkodliwa sytuacja. Pamiętam chorego, który w takim stanie znajdował się ponad sześćdziesiąt sekund. Pacjenci z bezdechem sennym często chrapią oraz skarżą się na narastające zmęczenie w ciągu dnia. Teraz możemy ich bardzo skutecznie wspierać – zapewniła dr n.med. Anna Szajerska-Kurasiewicz ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Kto najczęściej choruje na OBS?

Na OBS, czyli obturacyjny bezdech senny szczególnie narażone są osoby, u których stwierdzono otyłość, duży obwód szyi, choroby laryngologiczne, a także osoby spożywające alkohol i stosujące leki nasenne.  

Bezdech senny jest czynnikiem ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu oraz choroby niedokrwiennej serca. 

Wczesna diagnostyka polisomnograficzna oraz terapia z zastosowaniem urządzeń utrzymujących dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) dają szansę uniknięcia powikłań sercowo-naczyniowych. 

Aparat CPAP to maska zakładana na nos połączona z urządzeniem wytwarzającym niewielkie dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Zabezpiecza to drożność dróg oddechowych w czasie snu i likwiduje bezdech.

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą powszechnie występującą. Według niektórych szacunków może dotyczyć nawet 25% mężczyzn po czterdziestym roku życia.

Zobacz również:

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚLADAMI PRZESZŁOŚCI: Kamienie milowe na Warmii i Mazurach
Następny artykułReminiscencje