A A+ A++

Wybuch pandemii na jakiś czas wstrzymał decyzje inwestycyjne wielu międzynarodowych korporacji. Teraz, w obliczu powoli stabilizującej się sytuacji epidemicznej, kolejne firmy zaczęły ogłaszać plany rozszerzenia działalności i otwarcia biur w nowych miejscach. Jak się okazuje, wciąż popularny pozostaje Kraków, od lat uchodzący za jedną z najlepszych europejskich lokalizacji dla tzw. centrów usług wspólnych.

Biuro Westinghouse na Zabłociu

I tak na otwarcie nowej siedziby w Krakowie zdecydowało się niedawno Westinghouse Electric Company, zajmujące się tworzeniem rozwiązań dla przemysłu jądrowego. Pod koniec maja firma ogłosiła utworzenie w stolicy Małopolski Globalnego Centrum Usług Wspólnych, które ma zostać otwarte w kompleksie Zabłocie Business Park w sierpniu. Początkowo w centrum zatrudnienie znaleźć ma blisko 150 osób, niewykluczone, że w przyszłości będzie ich więcej.

– Utalentowani pracownicy z Polski dołączą do naszego zróżnicowanego zespołu liczącego ponad 9 tys. pracowników na całym świecie – mówi prezes Westinghouse Patrick Fragman. – To dzięki ich pomocy Westinghouse odegra jeszcze większą rolę w tworzeniu rentownego przemysłu energetycznego dla Polski. Jednocześnie firma będzie mogła wykorzystać polski potencjał w skali globalnej.

Firma, która w 1957 r. stworzyła pierwszy na świecie komercyjny ciśnieniowy reaktor wodny, a dziś dostarcza technologię dla połowy działających na świecie elektrowni jądrowych, jest też zaangażowana w finalizowanie umowy międzyrządowej między Polską a USA w sprawie współpracy na rzecz realizacji programu energetyki jądrowej.

AstraZeneca w Krakowie: specjaliści od medycyny obliczeniowej

W lipcu z kolei ma zacząć działać nowe polskie biuro firmy AstraZeneca, słynnej ostatnio ze względu na opracowanie jednej ze szczepionek na COVID-19. Firma związana jest z Polską od 30 lat, ma już swoje biuro w Warszawie, drugie powstaje właśnie w Krakowie. Jak informują przedstawiciele spółki, jego pracownicy skupią się na najnowszych systemach komputerowych wykorzystywanych podczas badania klinicznego w obszarze zarządzania procesem badania bądź zbierania danych klinicznych, będą również zarządzać przebiegiem globalnych badań klinicznych.

– Kraków jest doskonałą lokalizacją na taką inwestycję, to jeden z czołowych ośrodków akademickich w kraju, centrum biznesowe południowej Polski i siedziba wielu start-upów medycznych, biotechnologicznych, a także tych działających w dziedzinie IT, AI oraz zarządzania danymi – podkreśla Barbara Kozierkiewicz, dyrektor Globalnych Systemów Klinicznych i Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland.

Nowe biuro spółki ma być zlokalizowane w sąsiedztwie Akademii Górniczo-Hutniczej, a firma przewiduje ścisłą współpracę z Sano – Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej, czyli instytutem zajmującym się opracowywaniem zaawansowanych metod komputerowych służących profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób.

Na razie krakowskie biuro AstryZeneki ma być stosunkowo niewielkie. Firma nie planuje jeszcze zatrudnienia konkretnej liczby osób, wiele zależy m.in. od dostępności poszukiwanych specjalistów.

Finansiści poszukiwani w Krakowie

Do Krakowa wprowadzić się ma również Dyson, brytyjski producent suszarek, odkurzaczy oraz sprzętu AGD. Firma ma już swoją siedzibę w Warszawie, w Krakowie powstać ma Dyson Global Business Service Center, które do końca tego roku zatrudniać ma około setki osób.

Jak możemy przeczytać w zamieszczanych w internecie ogłoszeniach, wciąż trwa rekrutacja na stanowiska związane m.in. z księgowością i finansami, a także pozycje menedżerskie.

Zainwestują w Krakowie 10 mln euro

Rozrastają się też firmy już istniejące. Niedawno Shell ogłosił, że zatrudnienie w krakowskim centrum przekroczyło już liczbę 4,4 tys. pracowników, zapowiadając jednocześnie dalsze inwestycje (tylko w minionym roku krakowski zespół powiększył się o 600 osób), z kolei austriacka Bitpanda, która wprowadziła się do Krakowa w zeszłym roku, zadeklarowała, że przyspiesza z rekrutacją. Jeszcze w tym roku krakowski zespół liczyć ma sto osób, a docelowo zatrudnienie ma tu znaleźć do 300 inżynierów i programistów.

Pochodząca z Wiednia firma prowadząca platformę handlową i giełdę aktywów cyfrowych oraz metali szlachetnych, planuje zainwestować w krakowskie Centrum Technologii i Innowacji 10 milionów euro.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrólewskie historie
Następny artykułForbes Women poleca filmy, seriale i podcasty