A A+ A++

“Będziemy kontynuować badania, które do tej pory prowadzimy” – mówi dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, prof. Małgorzata Szumacher.

Będziemy badali dodatki paszowe, dodatki kliniczne, będziemy analizowali w jaki sposób te komponenty, pasze i tak dalej wpływają na zdrowie zwierząt, ale również w jaki sposób wpływają na klimat, czyli emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, dlatego, że bardzo zależy nam tym, ażeby znaleźć takie komponenty, które w sposób nieinwazyjny będą ograniczały ilość produkowanego przez te zwierzęta na przykład metanu

 – mówi prof. Małgorzata Szumacher.

Za głównych producentów metanu wśród zwierząt uważa się krowy. Gaz cieplarniany powstaje w ich organizmach właśnie na skutek rozkładu paszy. Później wydostaje się do atmosfery poprzez odbijanie krów czy ich odchody.

Nowoczesne centrum pomieści laboratoria, przede wszystkim do badań w probówkach, ale także pracownie z mikroskopami. Obiekt jest modułowy i jego części zostały już przygotowane. Teraz pozostaje jedynie montaż konstrukcji. Całość prac powinna zakończyć się w czerwcu.

Koszt budowy centrum to 38 milionów złotych. Uniwersytet dostał 23 milionów dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego i kilka milionów z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHappy Easter Everyone! – warsztaty w języku angielskim grupa starsza
Następny artykułMistrzowska rywalizacja (foto)