A A+ A++

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, który przewiduje znaczący wzrost tak zwanej opłaty telekomunikacyjnej dla operatorów. Eksperci są zgodni, że koszt opłaty zostanie przeniesiony na abonentów.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Zgodnie z projektowanymi zmianami, stawka tej daniny wzrośnie aż pięciokrotnie – z 0,05% do 0,25% rocznych przychodów firmy telekomunikacyjnej. Pomysł spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem branży.

Resort cyfryzacji tłumaczy podwyżkę tym, że obecna stawka opłaty pozostaje niezmieniona od 2004 roku. W 2022 r. wpływy z niej wyniosły jedynie 19,6 mln zł, podczas gdy wydatki UKE i ministerstwa na zadania telekomunikacyjne były 3,5 razy wyższe. Według szacunków, po zmianie przepisów w 2024 r. wpływy z opłaty telekomunikacyjnej sięgną ok. 90 mln zł.

Przeciwko podwyżce protestują liczne organizacje branżowe, w tym PIIT, PIKE, KIGEiT, Mediakom, KIKE oraz Fundacja Open Allies. Uznają ją za zdecydowanie niepożądaną i nieuzasadnioną wydatkami administracji. Ich zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby stymulowanie rozwoju rynku telekomunikacyjnego, co naturalnie zwiększyłoby wpływy z opłaty.

Telekomom nie podoba się również brak ułatwień w zmianie umów z abonentami w celu urealnienia cen usług. Choć dopuszcza to Europejski kodeks łączności elektronicznej, interpretacje UOKiK uniemożliwiają wykorzystanie tego uprawnienia w praktyce. Przykładem jest sytuacja Vectry, której postawiono zarzuty za klauzule inflacyjne w umowach.

Branża obawia się, że brak przepisów łagodzących restrykcyjne wymogi UOKiK doprowadzi do stagnacji rynku, na którym ceny nie będą mogły nadążać za wzrostem kosztów działalności firm telekomunikacyjnych. Zdaniem ekspertów jest to niebezpieczne w dobie wysokiej inflacji.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C.
ul. Grzybowska 87,
00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStare obrazy religijne zanieś w to miejsce. Nigdy ich nie wyrzucaj
Następny artykułŚledztwo w sprawie “nielegalnego przerwania ciąży” pod Kielcami. Prokuratura: nie doszło do przestępstwa