A A+ A++

Czy rozstrzygnięcie dotyczące składki zdrowotnej poczeka na finisz kampanii do europarlamentu? – zastanawia się w środowym wydaniu “Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowa składka zdrowotna a wybory. Mnożą się pomysły dotyczące zmian
fot. vivooo / / Shutterstock

“Rozmowy w sprawie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców przyhamowały na finiszu samorządowej kampanii wyborczej, ale Polska 2050 nie zamierza odpuścić i chce wejść w negocjacje z resortem finansów” – pisze w środę “DGP”. “Uważamy, że system ryczałtowej składki powinien objąć także osoby pracujące na etatach. Naszą propozycję prześlemy na piśmie w najbliższych dniach do resortu finansów” – mówi w dzienniku szef klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń.

Według “DGP” koszt tego rozwiązania dla finansów publicznych to ok. 12 mld zł. Z nieoficjalnych informacji wynika, że swoją kontrofertę szykuje także Lewica, choć politycy tego ugrupowania nie chcą mówić o szczegółach – podkreśla gazeta.

Reklama

Jak czytamy, nieprzychylnym okiem na pomysły Polski 2050 patrzy minister zdrowia Izabela Leszczyna. “Na taką propozycję minister zdrowia nie może się zgodzić. Nie można pozwolić, żeby dochody NFZ były niższe o 12 mld zł i liczyć na to, że minister finansów, w tym i kolejnych rządach, je uzupełni, co będzie zależeć tylko od dobrej woli polityków” – mówi w “DGP” Leszczyna.

Nowa składka zdrowotna oznacza gigantyczne korzyści dla przedsiębiorców. Policz, ile możesz oszczędzić

Minister finansów zapowiedział zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zaproponowane rozwiązanie może przynieść oszczędności rzędu kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Policz, ile możesz zyskać na zmianie sposobu ustalania składki zdrowotnej. Kalkulator dostępny jest do pobrania na samym dole artykułu.

“Ryszard Petru uważa z kolei, że lukę można zasypać, szukając oszczędności w innych obszarach” – zaznacza gazeta. “Konsolidując finanse, opóźniając wejście w życie babciowego czy obniżki VAT dla branży beauty” – wylicza. “Taka odpowiedź nie wzbudza entuzjazmu w PO z dwóch powodów. Po pierwsze dotyczy jej sztandarowych zapowiedzi, a po drugie opóźnienie wejścia w życie różnych obietnic to połowiczne rozwiązanie, bo odkłada jedynie ich koszty. Jednocześnie zmiany w systemie składki zdrowotnej tworzą trwały ubytek w puli pieniędzy płynącej od przedsiębiorców do NFZ, podczas gdy ustawa o nakładach na ochronę zdrowia przewiduje ich systematyczny wzrost” – podkreśla “Dziennik Gazeta Prawna.

par/ mhr/

Źródło:PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Miasteczku Wilanów można głosować tylko na KO lub PiS. Pozostałe listy wycofane w ostatniej chwili
Następny artykuł„Witrażowa menażeria” czyli zwierzęta przedstawione na gliwickich witrażach. Wykład w Willi Caro