A A+ A++

Nowa policealna szkoła w Wołominie ruszy na wiosnę

Od lutego 2023 r. rozpocznie działalność policealna szkoła kształcąca w zawodach medycznych. Mieścić się będzie w części budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Sasina w Wołominie. Zajmie parter obiektu wynajmowanego dotąd przez szkolę PUL, która przeniosła się do innej lokalizacji. Decyzja o jej powołaniu zapadła podczas wrześniowej Sesji Sejmiku Mazowieckiego.

Kandydaci do Policealnej Szkoły Medycznej (będącej filią szkoły w Otwocku), będą kształcić w zawodach branży medycznej oraz pomocy społecznej: opiekun osób starszych opiekunka środowiskowa, terapeuta zajęciowy, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun w domu pomocy społecznej, technik sterylizacji medycznej technik elektronik – informatyk medyczny, technik elektroradiolog czy technik farmaceutyczny.

Wydaje się, że dobór kierunków odpowiada na potrzeby kadrowe szpitali należących do samorządu województwa mazowieckiego, a także placówek medycznych, zakładów opiekuńczych, hospicjów oraz domów pomocy społecznej powstających i działających na terenie powiatu wołomińskiego.

– Decyzja o powstaniu szkoły, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy. Obecnie w Wołominie rozbudowywany jest szpital powiatowy a zatem uruchomienie takiej placówki wyraźnie ma sens – mówił podczas sesji Marszałek Adam Struzik.

Wtórowała mu Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego, uzupełniając.-Większa zachorowalność, a także starzenie się społeczeństwa powodują, że na rynku pracy cały czas brakuje pracowników z branż medycznych i okołomedycznych, np. pomocy stomatologicznych czy sekretarek medycznych. Chcemy, aby szkoła w Wołominie kształciła właśnie w takich kierunkach – dodała.

Z kolei przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego Krzysztof Skolimowski wskazał, jak ważne dla branży medycznej jest powstanie szkoły w Wołominie. – Potrzeba nam kadr, które będą się zajmować tymi zawodami. Powstanie medycznej szkoły w Wołominie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy, na profesjonalnych pracowników ochrony zdrowia – mówił.

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej oraz wnioskodawca poprawki do budżetu dotyczącej powołania szkoły, zwrócił uwagę, że medyczne szkoły policealne przez wiele lat nie miały najlepszych warunków do rozwoju. – Teraz się to zmienia, bo okazuje się, że w szpitalach zarówno wojewódzkich, jak i powiatowych brakuje nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale również niższego personelu technicznego. A właśnie do tego typu zawodów, przygotowuje Medyczna Szkoła Policealna – deklarował przewodniczący komisji zdrowia. – Dzięki współpracy z burmistrz Wołomina Elżbietą Radwan, już od semestru wiosennego możliwe będzie uruchomienie tej placówki – uzupełnił.

Samorząd województwa mazowieckiego będący organem założycielskim dla szkoły, na jej powstanie przeznaczy w tym roku milion a w przyszłym aż 4 miliony złotych stając się jej organem założycielskim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ OSTATNIEJ CHWILI: Wybuch i pożar w bloku przy Al. Jana Pawła II w Starogardzie Gd. Poparzone zostały 4 osoby
Następny artykułKaczyński: Uchwała KO? Posunięcie o charakterze taktycznym