A A+ A++

Mające największe znaczenie spółki Skarbu Państwa to spółki akcyjne, a zatem zmiana zarządu powinna się odbywać z poszanowaniem ładu korporacyjnego i zgodnie z przepisami prawa, w szczególnie Kodeksu spółek handlowych. Aby w sposób efektywny zarządzać aktywami państwowymi powstała Ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która wprowadza model nadzoru właścicielskiego. Kompetencje te sprawuje minister właściwy do spraw aktywów państwowych. Może on skorzystać w imieniu Skarbu Państwa z prawa do zwołania bądź żądania zwołania walnego zgromadzenia wspólników oraz umieszczenia określonych spraw w jego porządku obrad.

Wiemy, że są już pierwsze terminy walnych zgromadzeń w spółkach Skarbu Państwa, gdzie ma dojść do zmian w radach nadzorczych. Znamy też terminy niektórych z nich.

Przypomnijmy procedurę zmiany zarządu takich spółek. To akcjonariusze/udziałowcy muszą zapoczątkować proces dokonywania zmian w zarządach. Zacznijmy zatem od spółek akcyjnych Skarbu Państwa. Członków zarządu tych spółek powołuje się na okres kadencji. Nie oznacza to jednak, iż członek zarządu ma zagwarantowane prawo dotrwania w tym organie do jej upływu. Mandat członka zarządu wygasa bowiem m.in. również wskutek rezygnacji albo odwołania. Członek zarządu może być odwołany w każdym czasie. Statut spółki może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania do ważnych powodów.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCanal+ ma do zapłaty kilkadziesiąt milionów złotych kary. Oszukani klienci mają otrzymać odpowiednie odszkodowanie
Następny artykułCeny węgla w styczniu 2024. Czy ostra zima przyniesie podwyżki?