A A+ A++

Te i inne fakty przypomina książka „Częstochowa i region wobec powstań śląskich 1919-1920-1921”. Ma podtytuł „Miejsca – ludzie – wydarzenia”, co uzasadnione jest dość nietypową jak na pozycję historyczną formą publikacji, a w tym wypadku sprawdzającą się znakomicie. Mamy bowiem do czynienia z leksykonem. Autorami ponad 100 haseł są historycy Grzegorz Basiński, Paweł Michalski i Juliusz Sętowski. Ten ostatni jest też autorem koncepcji książki i jej redaktorem.

Rok 2021, przypomnijmy, kończy trzyletnie obchody 100-lecia zrywu Ślązaków. W 1921 r., po dwóch powstaniach, odbył się na Górnym Śląsku plebiscyt, a wkrótce po ogłoszeniu jego wyników wybuchło III powstanie zakończone sukcesem: przyznaniem Polsce najbardziej uprzemysłowionej części Górnego Śląska, z m.in. Katowicami, Mysłowicami, Królewską Hutą – dziś to Chorzów, Ruda Śląska, Świętochłowice, Piekary Śląskie, a także Lubliniec (po stronie niemieckiej pozostały m.in. Bytom, Gliwice i Zabrze).

Częstochowa, obok miast Zagłębia, znajdowała się na bezpośrednim zapleczu obszaru plebiscytowego i powstań śląskich. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy nadgranicznego miasta – granica przebiegała bowiem przez oddalone o niespełna 20 km Herby – bardzo żywo interesowali się losami Ślązaków. Wiązały ich też z nimi liczne kontakty gospodarcze, niekiedy półoficjalne. Poza tym częstym widokiem w Częstochowie były śląskie pielgrzymki na Jasną Górę. Na wieść o wybuchu kolejnych powstań śląskich częstochowianie organizowali więc przeróżne zbiórki, tworzyli komitety pomocy, niektórzy mężczyźni decydowali się aktywnie, z bronią w ręku, pomagać w walce. To w Częstochowie znajdowali schronienie i pomoc ranni Ślązacy. A na cmentarzu św. Rocha mamy kwaterę powstańców śląskich.

Pomnik na skwerze Solidarności. Upamiętnia udział częstochowian w trzech powstaniach śląskich w 1919, 1920 i 1921 roku. Został odsłonięty w 1971 roku, ale dziś niewiele osób kojarzy, z jakimi wydarzeniami jest związanyPomnik na skwerze Solidarności. Upamiętnia udział częstochowian w trzech powstaniach śląskich w 1919, 1920 i 1921 roku. Został odsłonięty w 1971 roku, ale dziś niewiele osób kojarzy, z jakimi wydarzeniami jest związany Fot. Sebastian Adamus / AG

Książka przypomina wiele nazwisk osób zaangażowanych w pomoc Częstochowie oraz szereg przedsięwzięć inicjowanych przez mieszkańców wielonarodowego wówczas miasta, w tym przez społeczność pochodzenia francuskiego i żydowskiego. Z leksykonu dowiemy się także, jaka część poszczególnych powiatów śląskich opowiedziała się w plebiscycie za Polską, a jaka za Niemcami, a także jak duże były różnice między miastami a wsią.

III powstanie śląskie - grupa powstańców uzbrojonych w karabiny i szable oraz pistolety Parabellum P-08III powstanie śląskie – grupa powstańców uzbrojonych w karabiny i szable oraz pistolety Parabellum P-08 Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Książkę wydał Regionalny Ośrodek Kultury przy ul. Ogińskiego w Częstochowie wespół z Muzeum Częstochowskim – z pomocą wydawnictwa Precjoza. Zainteresowani mogą o książkę pytać w obu wskazanych instytucjach.

Supermiasta 2040. Szukamy 7 wyzwań dla Częstochowy. Zagłosuj w plebiscycie “Wyborczej”!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędzie nowy system informacji geodezyjnej
Następny artykułJak USA obroniło Tajwan. Wyniki najnowszej gry Pentagonu [ANALIZA]