A A+ A++

We wrześniu ma ruszyć nowa edycja programu “Mój Prąd” – poinformowała prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że dotacja będzie udzielana dla paneli fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Wymóg powiązania instalacji z magazynem energii będzie obowiązywał od ustalonej daty.

Nowa edycja programu "Mój Prąd" ruszy we wrześniu
fot. Suranto W / / Shutterstock

Szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak pytana przez PAP o przyszłość programu “Mój Prąd” poinformowała, że program będzie kontynuowany po wakacjach.

Prezes wyjaśniła, że dotacja z Funduszu do instalacji PV byłaby uzależniona od obowiązkowego kupna magazynu energii. “Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii” – powiedziała Zawadzka-Stępniak. Dodała, że zachowany ma zostać dotychczasowy mechanizm wsparcia.

Do tej pory dotacje z NFOŚiGW można było uzyskać na samą instalację PV lub w powiązaniu z elementami dodatkowymi takimi jak: magazyn energii czy system zarządzania energią. W ostatniej edycji programu nowością były też dotacje do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wybór tych komponentów nie był obligatoryjny; im szersza w zakresie była inwestycja, tym wyższe było wsparcie z Funduszu, maksymalnie do 58 tys. zł.

Szefowa Funduszu przekazała w rozmowie z PAP, że tak jak i w poprzednich edycjach, dofinansowanie uzyskać będzie można na inwestycje zakończone tj. zakupione po 1 stycznia 2021 r. i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing.

Zawadzka-Stępniak dodała, że na nową edycję “Mojego Prądu” ma zostać przeznaczone 400 mln zł. “Do tej pory we wszystkich edycjach wypłaciliśmy beneficjentom 2,6 mld zł” – podkreśliła.

W ostatniej edycji programu, czyli w “Moim Prądzie” 5.0 złożono: ponad 88,5 tys. wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych; 4,1 tys. wniosków do systemów zarządzania energią; ponad 5,4 tys. do magazynów ciepła; blisko 10 tys. wniosków do magazynów energii; ponad 15,7 tys. do kupna pompy ciepła i 163 wnioski o dotację do kolektorów słonecznych.

Program “Mój Prąd” realizowany jest od 2019 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na wszystkie edycje programu zarezerwowano ponad 3 mld zł. Zgodnie z planem dofinansowane przez Narodowy Fundusz mikroinstalacje fotowoltaiczne mają wygenerować łączną moc ponad 3 GW.

Michał Boroń (PAP)

mick/ pad/ drag/ pel/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak głosowała Lubelszczyzna
Następny artykułPejzaże nagrodzone