A A+ A++

Data dodania: 2021-09-20 (14:11)
Komentarz surowcowy DM BOŚ

Ostatnie tygodnie na rynku miedzi przynoszą podwyższoną zmienność notowań i nerwowość inwestorów. W poprzednim tygodniu na rynku tym dominowała strona podażowa, a jej siła jest widoczna także na początku dzisiejszej sesji. Ceny miedzi w USA zakończyły poprzedni tydzień w okolicach 4,23 USD za funt, a dzisiaj schodzą już o kolejne 10 centów niżej, do rejonu 4,13 USD za funt. To najniższy poziom notowań miedzi w USA od prawie miesiąca.

Na pesymizm inwestorów na rynku miedzi złożyły się dwie, głośne obecnie, kwestie. Po pierwsze, negatywny wpływ na nastroje mają problemy z zadłużeniem China Evergrande. Potencjalne bankructwo tego największego chińskiego dewelopera mogłoby odbić się szerokim echem w całym świecie finansowym i rozbudzić obawy o sytuację firm funkcjonujących w Państwie Środka. Na rynku miedzi jest ona o tyle istotna, że metal ten jest szeroko wykorzystywany w budownictwie, a popyt na miedź jest często papierkiem lakmusowym sytuacji gospodarczej w danym kraju.

Po drugie, nie bez znaczenia dla wyceny miedzi jest sytuacja na rynku walutowym. Siła dolara negatywnie przekłada się na ceny wielu surowców, w tym także miedzi. Zresztą, zapowiedzi zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych same w sobie budzą oczekiwania potencjalnego stłumionego popytu na miedź w tym kraju.

Sytuacja na globalnych rynkach w najbliższym czasie może nie sprzyjać wzrostom cen miedzi. Warto jednak pamiętać, że metal ten jest jednym z kluczowych surowców wykorzystywanych w branżach związanych z transformacją energetyczną – w rezultacie, długoterminowo popyt na miedź powinien rosnąć, wspierając notowania tego metalu.

ZŁOTO – Cisza przed burzą?

Notowania złota zakończyły poprzedni tydzień na dużym minusie. Cena kruszcu runęła w dół głównie podczas czwartkowej sesji, po czym ustabilizowała się w piątek w rejonie 1750 USD za uncję. W tych okolicach notowania złota poruszają się także dzisiaj rano, pozostając w konsolidacji.

Uspokojenie sytuacji na rynku złota, mimo postępującej zwyżki notowań amerykańskiego dolara, może napawać nadzieją – jednak warto być ostrożnym. Na razie cenę złota w pewnym stopniu podtrzymuje jego status „bezpiecznej przystani” w obliczu problemów Evergrande, ale nie zmienia to faktu, że bieżący tydzień może jeszcze przynieść wiele dynamicznych ruchów notowań kruszcu.

W centrum uwagi inwestorów pozostaje wyczekiwanie na środowy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej, podczas którego mogą paść konkretne daty dotyczące zapowiadanego rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej w USA. Po niedawnych niezłych danych makro w gospodarce amerykańskiej, inwestorzy liczą na to, że w końcu ze strony Jerome Powella padną konkretne ogłoszenia związane z taperingiem QE w USA. Ważne będzie również wymowa zaktualizowanych projekcji makroekonomicznych Fedu, które także rzucą więcej światła na plany Fed.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNintendo Switch V2 w niższej cenie w Polsce. Gracze mogą skorzystać z nowej oferty Nintendo
Następny artykuł“Srebrna Chochla” dla Gminy Zawichost