A A+ A++

W piątek 13 maja br. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyło się kolejne, cykliczne wydarzenie pod nazwą Noc Muzeów. W tym roku poświęcone było znanemu reżyserowi związanemu z Kłodzkiem, Robertowi Stando. Przygotowano także dodatkowe atrakcje tj. warsztaty rzemieślnicze. Można było również zobaczyć wystawy stałe oraz sale muzealne po renowacji.

Europejska Noc Muzeów po raz pierwszy w Polsce została zorganizowana w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Od tamtej pory, z roku na rok coraz więcej instytucji kulturalnych przystępuje do akcji, której istotą jest bezpłatne lub za symboliczna opłatą udostępnienie muzeów, galerii czy placówek kultury. Tegoroczna noc muzeów w Kłodzku dedykowana została związanemu z tym miastem znanemu reżyserowi filmów dokumentalnych, Robertowi Stando. Urodzony w 1931 roku w Berlinie filmowiec, zamieszkał zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej w Krosnowicach. W Kłodzku był uczniem i absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, do którego uczęszczał w latach 1946-1951. Robert Stando ukończył wydział reżyserii filmowej PWST w Łodzi. Od 1957 do 1972 roku był związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, a od 1973 roku z wytwórnią filmową „Czołówka”. Jeszcze jako student swój pierwszy film dokumentalny, który w całości wyreżyserował i napisał do niego scenariusz, poświęcił Kłodzku. Film „Miasto, które może zginąć” z 1955 roku jest dzisiaj wyświetlane w Muzeum Ziemi Kłodzkiej na stałej wystawie „Z dziejów Kłodzka”. Podczas nocy muzeów zorganizowano wieczór wspomnień, na który zaproszono ludzi, którzy mieli okazje poznać twórcę filmów dokumentalnych. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Janusz Skowroński, dyrektor muzeum miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze i znawca twórczości Roberta Stando.

Muzeum
Ziemi Kłodzkiej przygotowało także wernisaż wystawy cyjanotypii
Oskara Ślazyka inspirowanej m.in. twórczością Roberta Stando.
Oskar Ślazyk, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława
Chrobrego w Kłodzku zajmuje się fotografią i poezją. Cyjanotypia
to jedna z technik fotograficznych polegająca na wykorzystaniu
światłoczułych soli żelaza i srebra. Na bazie tych odczynników
przygotowuje się emulsję, którą pokrywa papierem akwarelowym i po
wyschnięciu naświetla z użyciem światła UV. Po wywołaniu
powstaje odbitka w kolorze brązowym lub niebieskim.

Podczas nocy muzeów nie zabrakło także innych atrakcji: odbywały się warsztaty rzemiosła ceramicznego i tradycyjnego kowalstwa prowadzone przez uczniów i pracowników szkoły rzemieślniczej z Jaromierza, zwiedzający mogli obejrzeć czasową wystawę o produkcji rzemieślniczej w tej czeskiej miejscowości, udostępnione do zwiedzania zostały także sale muzealne po renowacji oraz wystawy stałe, jak, m.in. z życia średniowiecznego Kłodzka – wystawa znajdująca się w podziemiach kłodzkiego muzeum.

ms

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł28 maja: Koncert – Zielono Mi – Duszniki-Zdrój
Następny artykułCzy szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce pozostaną bezpłatne? Ekspert odpowiada