A A+ A++

W sobotę (14 maja) w Łodzi organizowana jest Noc Muzeów. Po pandemicznej przerwie na chętnych czeka masa atrakcji. Takie przygotowaliśmy również w siedzibie Radia Łódź. Nasi słuchacze zwiedzają najskrytsze zakamarki rozgłośni.

(Fot. Joanna Czekalska-Makowska, Sebastian Szwajkowski, Jarosław Kosmatka)

Moc atrakcji w Radiu Łódź

W sobotę (14 maja) w Radiu Łódź trwa Noc Muzeów 2022. Nasi słuchacze, którzy wcześniej się zgłosili, zwiedzają najskrytsze zakamarki rozgłośni. Mogą m.in. z bliska zobaczyć, jak powstają wiadomości, jak pracuje studio emisyjne.

Dlaczego zdecydowali się w takim dniu do nas zajrzeć?

Posłuchaj:

Najodważniejsi mogli spróbować swoich sił przy radiowym mikrofonie. Nasi goście mieli także okazję posłuchać koncertu w Studiu Koncertowy im. Henryka Debicha. 

Zobacz wideo:

Nasi słuchacze, którzy tłumnie odwiedzili rozgłośnię przy Narutowicza, po zakończeniu zwiedzania, opowiadali o tym, co zobaczyli.

Posłuchaj:

Nam spotkanie ze słuchaczami także przyniosło wiele przyjemności. Aż szkoda, że Noc Muzeów jest tylko raz w roku.

Noc Muzeów 2022 w MMŁ

Masa atrakcji czeka na łodzian także w Muzeum Miasta Łodzi. Jeszcze przed startem Nocy Muzeów przed budynkiem MMŁ ustawiła się kolejka zainteresowanych. – Od razu kierujemy gości do naszych niezwykłych wnętrz pałacowych. Polecamy dwie największe sale: lustrzaną i jadalną, która zachowała swój oryginalny wystrój. Odnajdujemy symbole związane z postacią Izraela Poznańskiego. Goście Nocy Muzeów będą mogli zawitać także do apartamentów rodzinnych – mówi Cezary Pawlak z MMŁ.

Na zwiedzających czeka jeszcze dodatkowa atrakcja. – Zapraszamy wszystkich na wystawę odkrywającą historię Łodzi od lat 20. XIX wieku po czasy współczesne. Chcemy przybliżyć także postać Romana Modzelewskiego. Atrakcją będzie zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na słynnym fotelu RM-58 – mówi Pawlak.

Pałac Poznańskiego będzie otwarty do godziny 1.00 w nocy.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Czytaj także: Noc Muzeów 2022. Lista atrakcji w Łódzkiem

Noc Muzeów w Monopolis

Podczas Nocy Muzeów w Łodzi można zwiedzać i odkrywać nieznane dotąd miejsca. Jednym z nich jest Muzeum w Monopolis, które zawiera informacje o historii przemysłu spirytusowego w Łodzi.

– Można zobaczyć ekspozycję oryginalnych gadżetów promocyjnych wyprodukowanych w okresie działania łódzkiego Polmosu. Zostały one dostarczone do nas przez byłych pracowników. Możemy zobaczyć również ekspozycję sprzętu laboratoryjnego – mówi Piotr Andrzejewski.

Zwiedzający mogą zobaczyć ekspozycję wyglądającą, jak “pokój kierownika” – znajdują się w nim meble z przestrzeni biurowych, które zostały znalezione przed rewitalizacją.

– Jest również list napisany przez pracowników budowlanych w latach 20. ub. stulecia. Napisali list, włożyli go w butelkę i zamurowali. Przetrwał do dziś i został znaleziony. To pokazuje, że podczas odnawiania budynku prace były wykonywane ręcznie. Koparki niczego nie miały szansy zniszczyć – wyjaśnia Andrzejewski.

Oprowadzanie startuje o każdej pełnej godzinie – aż do północy.

(Fot. Damian Grosicki)

Noc Muzeów w Lapidarium Detalu Architektonicznego

W trakcie Nocy Muzeów do zwiedzania zachęca także Lapidarium Detalu Architektoniczngo, w którym można podziwiać strefę urbanistyczną, architektury i wnętrza. – Myślę, że dla wszystkich najbardziej interesująca jest makieta składająca się z czterech warstw. Można na nich zobaczyć, jak Łódź zmieniała się od początku swojego istnienia, czyli od 1423 roku, aż do dziś – mówi Anna Dąbrowicz.

Detale architektoniczne oraz wyposażenia wnętrz odgrywały ważną rolę w estetyce miasta. – Niezwykle interesujące są kafle. Zebrane z różnych pieców, z różnych miejsc Łodzi. Pokazują bogactwo rzemiosła, które funkcjonowało na terenie naszego miasta – mówi pani Agnieszka.

Lapidarium Detalu Architektonicznego znajduje się przy al. Kościuszki 19 – w budynku dawnego Domu Handlowego Zofii Hirszbergowej.

(Fot. Damian Grosicki)

Noc Muzeów 2022. Wizyta w Muzeum Farmacji:

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Noc Muzeów 2022. Muzeum Włókiennictwa:

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Monika Gosławska/Damian Grosicki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZełenski podpisał ustawę zakazująca prorosyjskich partii!
Następny artykułPiłkarki ręczne Zagłębia Lubin zapewniły sobie mistrzostwo Polski