A A+ A++

17.01.2024 r. w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się spotkanie dotyczące kwestii kar nałożonych przez NFZ na lekarzy wypisujących preparat mlekozastępczy dzieciom cierpiącym na ciężkie alergie pokarmowe. Jakie są wnioski ze spotkania?

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska w spotkaniu uczestniczyli – minister Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta, wiceprezes NRL Klaudiusz Komor, Aleksandra Kindradzka – lekarz pediatra, Joanna Tyczyńska – lekarz pediatra i pani Agnieszka Kryńska reprezentująca środowisko rodziców dzieci, które były karmione preparatem mlekozastępczym.

Lekarze nie chcą określać stopnia refundacji leku. Za wszelkie pomyłki są karani

Rozmowa koncentrowała się głównie na aspektach prawnych związanych z karami nałożonymi przez NFZ. NIL zaznacza, że ta sprawa 

w znaczący sposób uderza w dobro najmłodszych pacjentów i leczących ich lekarzy.

Rzecznik Praw Pacjenta podjął się oceny problemu, a rozmowy będą kontynuowane w najbliższym czasie.

– Priorytetowym jest dla nas poszukanie rozwiązania, które pozwoli na sprawiedliwe potraktowanie lekarzy, którzy w dobrej wierze i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną wypisywali swoim pacjentom recepty na ten preparat. Zaistniała sytuacja negatywnie wpływa na pracę lekarzy, budzi obawy przed podejmowaniem trudnych decyzji i zmniejsza zaufanie do mechanizmów urzędniczych. Liczymy, że w niedługim czasie uda nam się wypracować consensus, dlatego jesteśmy dziś u Rzecznika Praw Pacjenta i przedstawiamy ten problem z naszej perspektywy – podkreślił Klaudiusz Komor, wiceprezes NRL.

NIL i RPP prowadzą rozmowy dot. jakości opieki medycznej
NIL i RPP prowadzą rozmowy dot. jakości opieki medycznej

O co chodziło w tej sprawie?

Od początku 2023 roku lekarze z różnych regionów Polski zwracali się do Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL), wzywani przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), aby zwrócić koszty recept na określone produkty. Naczelna Izba Lekarska organizowała spotkania między lekarzami, którzy uważali, że zostali niesłusznie ukarani przez NFZ, a przedstawicielami NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia. Podczas tych spotkań lekarze przedstawiali argumenty dotyczące uzasadnienia swoich decyzji oraz podnosili kwestie związane z niejasnymi przepisami dotyczącymi kwalifikacji refundacyjnych wspomnianych produktów.

Dzięki wsparciu NIL, lekarze ukarani przez NFZ mieli możliwość przedstawienia swoich postulatów podczas debaty w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Te postulaty obejmowały m.in. ponowną merytoryczną ocenę medycznych zaleceń dotyczących kontynuacji leczenia dzieci z alergią preparatem mlekozastępczym, który nie był objęty refundacją; sposobu przeprowadzania kontroli przez NFZ; oraz całkowitego zwolnienia lekarzy z obowiązku określania zakresu refundacji leków i środków specjalnego przeznaczenia medycznego.

Ministerstwo Zdrowia utworzyło zespół, który miał za zadanie zbieranie międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarzy w kwestiach refundacji leków. Zespół miał także określić listę leków objętych automatycznym systemem określania refundacji, opracować zasady funkcjonowania tworzonego systemu informatycznego oraz model sztucznej inteligencji, wspierającej dobór poziomu refundacji. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Klaudiusz Komor, uczestniczył w pracach tego zespołu.

Działania podejmowane przez NIL w sprawie lekarzy ukaranych przez NFZ stały się szeroko nagłaśniane przez media, co przyczyniło się do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat tego problemu, o którym pacjenci na co dzień mogą nie zdawać sobie sprawy.

NIL wspiera lekarzy karanych za nienależną refundację
NIL wspiera lekarzy karanych za nienależną refundację

W celu obrony lekarzy niesłusznie ukaranych, NIL przygotowała analizę działań prawnych, które indywidualni lekarze mogą podjąć, aby zakwestionować nałożone przez NFZ kary za przepisanie produktu objętego refundacją poza wskazaniami refundacyjnymi. NIL udostępnia również wzory pism procesowych dla lekarzy, którzy chcą dochodzić swoich praw i bronić się przed niesłusznie nałożonymi karami.

Starania o zniesienie obowiązku określania poziomu refundacji przez lekarzy pozostaną jednym z priorytetów planowanych działań samorządu lekarskiego.

Źródła:

https://nil.org.pl/aktualnosci/8364-wspolnie-na-rzecz-odbiurokratyzowania-pracy-lekarza

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpisek w Pałacu Prezydenckim? “Duda był najpierw w szoku, a potem wpadł we wściekłość”
Następny artykułAsystent osobisty osoby z niepełnosprawnością