A A+ A++

Nieznajowa – Małgorzata Małuch dba o zabytkowe cmentarze i przydrożne kapliczki
21 maja 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

*

Na południe od Świątkowej Wielkiej położona jest nieistniejąca już dziś wieś Nieznajowa. W miejscu tym  potok Zawoja wpada do Wisłoki. Okolice Nieznajowej to przepiękne krajobrazy, cisza oraz dzika przyroda. Administracyjnie Nieznajowa leży w gminie Sękowa, gdzie wójtem jest Małgorzata Małuch. 

Nieznajowa – maj 2020 

Przy potoku stoi kilkanaście krzyży oraz tablica z informacją, że w tym miejscu kiedyś stała cerkiew grekokatolicka, która uchodziła za jedną z  najładniejszych na Łemkowszczyźnie.  Ogrodzenie cmentarza łemkowskiego oraz przydrożnych kapliczek w Nieznajowej wymaga remontu.

Małgorzata Małuch – wójt Gminy Sękowa  

Co w sprawie remontu ogrodzenia cmentarza i zabytkowych kapliczek  mówi gospodarz gminy Małgorzata Małuch

– Cmentarz w Nieznajowej zlokalizowany na działce nr ew.11 jest własnością Gminy Sękowa. Kapliczki oraz krzyże przydrożne zlokalizowane na działkach o nr ew. 4/1, 4/4,8,9 i 12 również pozostają pod jej opieką. W 2011 roku obiekty te zostały zabezpieczone ogrodzeniem z żerdzi. Gmina poniosła koszt zakupu materiału, a prace zostały wykonane przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa. Zniszczone ogrodzenie cmentarz oraz krzyży i ogrodzenia cmentarza łemkowskiego w miejscowości Czarne zlokalizowanego przy cmentarzu z I wojny światowej nr 53. Materiał na wykonanie nowego ogrodzenia tego cmentarza został przygotowany w ubiegłym roku, a prace zostaną wykonane w czynie społecznym – podała nam Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Nieznajowa – maj 2020 

– Gmina Sękowa stara się dbać o porządek na cmentarzach, także wojennych zlokalizowanych na swoim terenie. Zadanie to nie jest jednak łatwe do realizacji ze względu na ich dużą liczbę oraz trudną lokalizację. Z tego też powodu na bieżące utrzymanie cmentarzy angażujemy organizacje partnerskie, które obejmują patronatami poszczególne cmentarze – mówi Małgorzata Małuch.

Nieznajowa – maj 2020 

Co roku w październiku organizowana jest akcja sprzątania cmentarzy w której udział biorą firmy, organizacje państwowe i społeczne oraz przedstawiciele lokalnych mediów – informuje Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Nieznajowa – maj 2020 

Nieznajowa przestała istnieć w 1945 roku, kiedy to jej mieszkańcy zostali wywiezieni do Związku Radzieckiego.

Nieznajowa – maj 2020 

Z Nieznajowej można przejść do Radocyny,  wsi która leży nad rzeką Wisłoką. Wieś Radocyna graniczy z Wyszowadką, wsią Czarne, Długie oraz Konieczną. Przed II wojną Światową w Radocynie mieszkało było około 90 domostw i mieszkało tutaj kilkaset osób. Wszyscy mieszkańcy po wojnie wyjechali do Związku Radzieckiego. 

Nieznajowa – maj 2020  Nazwa wsi wywodzi się od nazwy osobowej Nieznan lub też Nieznaj. w XVI wieku Nieznajowa była własnością rodu Stadnickich. Początkowo była to mała osada. W I połowie XVII wieku w Nieznajowej powstał młyn i folusz.  W XVIII wieku Nieznajowa przechodzi na rzecz starostwa bieckiego, a następnie kupuje ją Wilhelm Siemieński.

Nieznajowa – maj 2020 

W Nieznajowej, w 1780 roku zbudowano cerkiew. Końcem XVIII wieku w Nieznajowej mieszkało około 330 osób i byli to wyznawcy religii greckokatolickiej. Cerkiew  w tym czasie była  filią parafii w Czarnem.

Nieznajowa – maj 2020 

W okresie międzywojennym w Nieznajowej był posterunek Policji,  karczma, funkcjonowała szkoła, dwa sklepy i dwa tartaki. Do Nieznajowej przyjeżdżali kupcy z okolicznych miejscowości, gdyż obywały się co dwa tygodnie jarmarki.  

Nieznajowa – maj 2020 

W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w leśniczówce sztab, a na stokach góry Żydówka zbudowali schrony oraz urządzili składy amunicji.

Nieznajowa – maj 2020 

W 1945 roku Niemcy opuścili Nieznajową. Mieszkańcy pochodzenia łęmkowskiego wyjechali do  Związku Radzieckiego, a mieszkający tam Polacy przenieśli się do Czarnego. 

Nieznajowa – maj 2020 

W latach 70-tych w Nieznajowej działał zakład karny. Skazani pracowali w PGR-e.

Nieznajowa – maj 2020 

Charakterystyczym miejscem jest cmentarz i cerkwisko, które jest  ogrodzone drewnianymi żerdziami z wejściem w postacji drewnianej bramki z daszkiem. Na cmentarzu pozostało kilkanaście nagrobków wykonanych z piaskowca. 

Nieznajowa – maj 2020 

Tuż obok nagrobków, stała kiedyś  greckokatolicka cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana. 

Nieznajowa – maj 2020 

Kierując się w kierunku Wołowca, kiedy przekroczymy Zawoję, widać przyczółek dawnego mostu oraz krzyże. 

Nieznajowa – maj 2020 

Do Nieznajowej można dotrzeć pieszo oraz  rowerem. Od Rostajnego, Czarnego i Wołowca dochodzimy żółtym szlakiem. Nie jest to możliwe po obfitych opadach deszczu, gdyż wody Wisłoki i Zawoi szybko  przybierają.

Nieznajowa – maj 2020 

Nieznajowa – maj 2020 

Nieznajowa – maj 2020 

Nieznajowa – maj 2020 

Nieznajowa – maj 2020 

Red.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłochy i Grecja szykują się na lato: Otwarcie granic i lotnisk, testy na obecność koronawirusa dla turystów
Następny artykułLatkowski oskarża celebrytów o pedofilię. Bardzo nieumiejętnie