A A+ A++

Sąd: zakaz amortyzacji nie dla każdego

Firma kupiła lokal mieszkalny, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Do końca 2022 r. dokonywano od niego odpisów amortyzacyjnych, gdyż mieszkania było (i jest) wykorzystywane jako biuro firmy. Podatnik chciał od skarbówki potwierdzenia, że nadal ma prawo zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne od mieszkania-biura, aż do momentu jego pełnego zamortyzowania. W przeciwnym razie dojdzie do naruszenia ochrony interesów w toku oraz ochrony praw nabytych. Podkreślił, że zakaz amortyzacji miał na celu ograniczenie zjawiska minimalizowania dochodu pasywnego z tytułu wynajmowanych mieszkań. Tymczasem jego lokal nie został nabyty z zamiarem jego odpłatnego wynajmowania i czerpania korzyści finansowych. 

Fiskus oczywiście nie dał się przekonać takimi argumentami. Ale wojewódzki sąd administracyjny stanął po stronie podatnika. W jego ocenie wyłączenie odpisów amortyzacyjnych nie ma zastosowania, gdy nabyty przed 1 stycznia 2022 r. lokal mieszkalny służy firmie za siedzibę i pełni jedynie funkcje biurowe. Zdaniem sądu przemawia za tym nie tylko treść spornych przepisów, ale także cel nowelizacji oraz zasady konstytucyjne. 

Czytaj więcej

Najnowsze stanowisko skarbówki to przestroga dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą zoptymalizować swoje podatki zmieniając etatowych pracowników w samozatrudnionych współpracowników. Współpraca z takim jednoosobowym przedsiębiorcą jest oczywiście  łatwiejsza i tańsza, bo nie trzeba za niego płacić ZUS, zaliczek na PIT, wypłacać chorobowego ani odprawy w razie zwo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGigantyczna sensacja w Wimbledonie! Gauff wyrzucona z turnieju
Następny artykułTaco Hemingway i Hozier zwieńczyli Open’er 2024