A A+ A++

Czym jest lej kondensacyjny? Ma charakterystyczny kształt stożka i jest zalążkiem trąby powietrznej, ale staje się niebezpieczny dopiero, kiedy dotknie ziemi. Przyczyną jest różnica ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Takie zjawisko obserwowali we wtorek nie tylko mieszkańcy nadmorskich miejscowości, ale również mieszkańcy Śląska.

Lej widoczny był m.in. w miejscowościach Mizerów i Warszowice, a także w okolicy Żor i Pszczyny.

Trąba lądowa nad Pszczyną i Żorami

O leju kondensacyjnym jako jedni z pierwszych pisali we wtorek Łowcy Burz, Paweł i Marta Błaszkowscy. Dostali oni mnóstwo zdjęć i filmików od internautów, które opublikowali na swojej stronie internetowej. Wiele zdjęć udostępnili też administratorzy strony MeteoŚląsk – alerty i komunikaty pogodowe.

Dokładnie zjawisko wyjaśnili meteorolodzy z Sieci Obserwatorów Burz. Jeszcze we wtorek ostrzegali, że spotkanie leja z ziemią jest wysoce prawdopodobne.

– Zjawisko, które miało miejsce w rejonie Żor i Pszczyny, to tzw. trąba lądowa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mogła krótkotrwale dotknąć ziemi – sugerują to nagrania nisko zawieszonego leja oraz informacje o interwencjach straży w rejonie – opisuje Robert Marcinowicz ze Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz.

Dodaje, że trąba lądowa to dość rzadkie i nadal tajemnicze zjawisko meteorologiczne, na pierwszy rzut oka podobne do tornada.

– Na szczęście, te zjawiska są bardzo rzadkie. W ciągu roku w Polsce pojawia się ich kilka, w ostatnich latach średnio 2-3 rocznie. Znacznie częstsze są ich morskie odpowiedniki, czyli trąby wodne, takie jak te, które wystąpiły w poniedziałek nad Bałtykiem. Wraz ze zmianami klimatu wzrośnie prawdopodobieństwo gwałtownych burz, a wraz z nimi tych silniejszych tornad – wyjaśnia Marcinowicz.

IMGW bez ostrzeżeń

Pomimo chmur zbierających się we wtorek nad południem Polski, tym razem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wystosował żadnych ostrzeżeń. Podobnie ostrzeżeń nie ma w środę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkcja reanimacja i moc ratowania
Następny artykułKuba wróciła do Afryki. Pomoc wojskowa dla RPA