A A+ A++

Nie, spółka nie powinna tak postąpić. Zaprzestanie dostarczania wody odbiorcom usług zamieszkującym pozostałe lokale w budynku wielolokalowym będzie naruszeniem łączących ich z przedsiębiorstwem umów. Jednak by wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, należy najpierw poświęcić kilka słów pojęciu budynku wielolokalowego oraz ustawowym modelom dostarczania do nich wody lub odprowadzania ścieków.

Ani w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej u.z.z.w.), ani w żadnym innym akcie prawnym nie funkcjonuje definicja budynku wielolokalowego. Zasadnym wydaje się zatem skorzystanie z art. 3 pkt 2a prawa budowlanego. Zgodnie z nim przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej. Zatem każdy budynek posiadający więcej niż dwa lokale mieszkalne będzie budynkiem wielorodzinnym i tym samym wielolokalowym. Taką definicję akceptuje zarówno Naczelny Sąd Administracyjny (por. wyrok z 11 października 2017 r., II OSK 201/16), jak i Sąd Najwyższy (por. wyrok z 13 czerwca 2018 r., IV CSK 272/17).

Modele świadczenia usług

Zgodnie z art. 6 ust. 5 u.z.z.w., jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem lub budynkami wielolokalowymi, pisemna umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków jest zawierana z ich właścicielem lub zarządcą. Punktem wyjścia w tym przypadku jest zatem umowa zawarta tylko i wyłącznie z zarządcą lub właścicielem takiego budynku.

Z kolei z art. 6 ust. 6 u.z.z.w. wynika, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zawiera umowy – na wniosek zarządcy (właściciela) – także z osobami korzystającymi z lokali w budynkach wielolokalowych w przypadku spełnienia ściśle określonych przesłanek, które są wskazane w przywołanym przepisie. Warunki te przewidują m.in., że zarządca lub właściciel – na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym ‒ winien „uzgodnić sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody do pozostałych lokali” (art. 6 ust. 6 pkt 6 u.z.z.w.).

Co istotne, przedsiębiorstwo jest obowiązane do zawarcia umów z osobami korzystającymi z lokali tylko na wniosek zarządcy (właściciela) oraz wyłącznie przy spełnieniu wszystkich ustawowych przesłanek z art. 6 ust. 6 u.z.z.w.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 12 sierpnia 2019 r., sygn. akt III SA/Gd 437/19. Wskazał w nim, że nie ma przepisu, który indywidualnym właścicielom lokali (a także najemcom) znajdujących się w budynku wielolokalowym gwarantowałby prawo do zawierania odrębnych umów na dostawę wody i odprowadzanie ścieków bez porozumienia i z całkowitym pominięciem działającej w ramach dan … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKupuj auta bez wychodzenia z domu
Następny artykułZnamy prorektorów i dziekanów politechniki