A A+ A++

Specjaliści skupili się na pierwszym etapie tworzenia się nieprzyjemnych lotnych związków z bezzapachowych substancji. Niedawno odkryli, że za produkcję związków chemicznych o najostrzejszym zapachu odpowiadają bakterii z rodzaju Staphylococcus.

Aby poznać dalszy przebieg procesu, nawiązali oni współpracę z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wspólnie udało im się odkryć białko, dzięki któremu mikroorganizmy mogą rozpoznawać i wchłaniać związki potu.

Odkrycie tego procesu sprawia, że naukowcy mogą teraz dokonać zmian, które go zaburzą i w rezultacie tego z naszych ciał nie będzie się ulatniał nieprzyjemny zapach.

Nieprzyjemny zapach potu stanie się przeszłością. Odkryto kluczowy mechanizm. Fot. Pexels.

To podstawa do stworzenia nowych, bardziej zaawansowanych antyperspirantów opartych na blokowaniu kluczowego białka z rodziny transporterów peptydowych. Obecne na rynku mają za zadanie zabijać bakterie z wielu gatunków, ale tak naprawdę tylko kilka z nich prowadzi do wytwarzania przykrej woni.

Co ciekawe, odkryte białko bierze również udział w procesie wchłaniania leków z jelita cienkiego. Naukowcy uważają, że jego modyfikacja może sprawić, że nowe leki będą znacznie lepiej wchłaniane przez organizm, dzięki czemu wzrośnie ich skuteczność.

Źródło: GeekWeek.pl/Genetic Engeneering / Fot. Pexels

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułALBUM HISTORYCZNO -FOTOGRAFICZNY SZYMBARK I KAMIONKA
Następny artykuł30 lat Kosmicznego Teleskopu Hubble’a