A A+ A++

Pratasiewicz, białoruski aktywista i były redaktor opozycyjnego kanału NEXTA, został zatrzymany przez białoruskie władze w niedzielę na lotnisku w Mińsku. Stało się to po tym, gdy samolot Ateny-Wilno, którym leciał, został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi.

Polska nie dała azylu?

W poniedziałek w Polsat News wiceszef MSZ Marcin Przydacz poinformował, że Pratasiewicz nie posiadał azylu w Polsce, ale gdy tu przebywał, był pod ochroną polskich służb. Gdy wyjechał do Wilna, jak dodał, stał się przedmiotem ochrony służb litewskich.

ZOBACZ: Pratasiewicz pokazany w prorządowej białoruskiej telewizji. Powiedział, jak go traktują i gdzie jest

Oko.press podało, że Polska “nie dała azylu” Pratasiewiczowi. Portal powołał się na informacje białoruskiej dziennikarki Katarzyny Jerozolimskiej, jego byłej partnerki. “Według niej Protasiewicz ubiegał się w Polsce o azyl, jednak ostatecznie mu go odmówiono” – napisał.

Postępowanie o azyl zostało umorzone

Według ustaleń PAP Pratasiewicz jednak nie wnioskował o azyl, a o udzielenie mu ochrony międzynarodowej. Postępowanie to – jak powiedziało PAP źródło – “zostało umorzone ponad rok temu jeszcze przed wyborami prezydenckimi na Białorusi w związku z brakiem odpowiedzi na wezwanie w ramach toczącej się procedury”.

ZOBACZ: Polski Ład. Koszty działalności gospodarczej w Polsce będą niższe niż na Słowacji i w Niemczech

Sprawy nie komentuje Urząd do Spraw Cudzoziemców. “Postępowania ws. ochrony międzynarodowej prowadzone są na podstawie Ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z art. 9 ustawy, Urząd do Spraw Cudzoziemców nie może udzielać informacji na temat konkretnych spraw lub osób” – przekazał PAP rzecznik UdSC Jakub Dudziak.

Jak wygląda procedura?

Dopytywany o samą procedurę, wskazał, że postępowanie może być umorzone w sytuacji, gdy np. cudzoziemiec nie stawi się w wyznaczonym terminie na tzw. wywiad statusowy lub jeśli wyjedzie z kraju przed zakończeniem postępowania. Umorzenie postępowania nie jest tym samym co odmowa udzielenia ochrony.

Wnioski o udzielenie azylu są ponadto rzadziej składane niż wnioski o status uchodźcy. Wynika to z danych, które przedstawił na prośbę PAP rzecznik UdSC. “W 2020 r. wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 405 Białorusinów, a w tym roku dotychczas prawie 500 osób. W sprawach o udzielenie azylu politycznego (krajowa forma ochrony wydawana na podstawie Konstytucji RP) Białorusini co roku składają średnio 2 wnioski. W 2020 roku wpłynęło natomiast 5 wniosków o udzielenie azylu” – poinformował.

aml/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich
Następny artykułEV Electra Rise, czyli pierwszy libański samochód elektryczny