A A+ A++

Nieodpłatne użyczenie a VAT. W obrocie pomiędzy przedsiębiorcami niejednokrotnie zdarzają się transakcje, w ramach których jedna ze stron decyduje się na nieodpłatne przekazanie do dyspozycji drugiej stronie części swojego majątku. Zezwolenie na bezpłatne używanie oddanej w tym celu rzeczy wypełnia przesłanki użyczenia, o którym mowa w art. 710 kodeksu cywilnego, które w zależności od okoliczności może rodzić po stronie użyczającego obowiązek rozliczenia podatku VAT.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego użyczenia

Umowa użyczenia, pomimo swojego nieodpłatnego charakteru, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT może, w określonych sytuacjach, podlegać opodatkowaniu VAT. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu, za odpłatne świadczenie usług uznaje się bowiem:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,
  1. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W świetle powyższego, użyczenie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, jeżeli:

  • nie będzie pozostawało w związku z prowadzoną przez posiadającego status podatnika podatku od towarów i usług użyczającego działalnością gospodarczą,
  • użyczającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia lub wytworzenia przedmiotu użyczenia.

Przykład
Spółka XYZ oddaje w bezpłatne używanie sieć wodno-kanalizacyjną, której jest właścicielem. Umowa podpisana została na czas nieoznaczony, a jej treść zobowiązuje biorącego w użyczenie do ponoszenia zwykłych kosztów wynikających z bieżącej eksploatacji, napraw i remontów przedmiotu umowy.

Urządzenia stanowią wprawdzie część przedsiębiorstwa użyczającego, a użyczenie dokonywane jest w ramach prowadzonej przez niego działalności, niemniej jednak pozostaje ono poza jej przedmiotem – nie ma związku z tą działalnością, nie służy jej celom. W takim przypadku, jeżeli Użyczający jest podatnikiem podatku od towarów i usług i przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia/wytworzenia sieci wodno-kanalizacyjnej, świadczenie w postaci jej bezpłatnego użyczenia powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT jako odpłatne świadczenie usług. Dopiero wykazanie, że użyczenie pozostaje w związku z działalnością Spółki spowodowałoby jego wyłączenie spod regulacji ustawy o VAT.  

Ponoszenie kosztów eksploatacyjnych a odpłatność świadczenia

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że sam fakt ponoszenia przez biorącego w używanie bieżących kosztów utrzymania i eksploatacji urządzeń nie przesądza o odpłatnym charakterze świadczenia. Niemożność wskazania na istnienie powiązania między użyczeniem a prowadzoną przez użyczającego działalnością gospodarczą powoduje brak możliwości jego rozpatrywania na równi z odpłatnym świadczeniem usług.

 Karolina Mnich, konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację

Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułV EDYCJA DNI BEZPIECZEŃSTWA GMINY INOWŁÓDZ „Spała 2021”
Następny artykułEnerga MKS Kalisz pokonały #VolleyWrocław 3:1 w meczu trzeciej kolejki TAURON Ligi [FOTO]