A A+ A++

Corporate Europe Observatory (CEO), organizacja non-profit zajmująca się badaniami i kampaniami, której deklarowanym celem jest ujawnienie wszelkich skutków lobbingu korporacyjnego dla kształtowania polityki UE zidentyfikowała obecnie 100 podmiotów, które napędzają tematykę wodorową w Niemczech, wywierając jednocześnie presję na politykę UE. – Niemiecka polityka jest związana z lobby motoryzacyjnym, skala lobby wodorowego w Niemczech i jego wpływ na politykę Unii Europejskiej są jednak słabo znane – uważa europejska gazeta internetowa EUobserver. Pia Eberhardt, autorka obszernego raportu dotyczącego lobby niemieckich firm na rzecz wodoru, uważa, że rząd niemiecki w ścisłej współpracy z lobby prowodorowym, wykorzystywał swoje wpływy, zwłaszcza podczas niemieckiej prezydencji w Radzie UE w 2020 roku, by propagować wodór na szczeblu UE. Wodór jest promowany jako potencjalny konkurent paliw kopalnych. Jednak jak na razie nie rozwinął się, ponieważ jest on za drogi, a wykorzystanie tego pierwiastka do pozyskania energii elektrycznej jest mniej efektywne niż jej bezpośrednia produkcja. Dlatego lobbuje się za jego stosowaniem w sprawdzonych już rozwiązaniach ograniczonych do produkcji nawozów, cementu i produktów petrochemicznych – podano w raporcie.

Problemem pozostaje pozyskiwaniu zielonego wodoru, powstającego przy wykorzystaniu energii z OZE. Według EUobserver, zastąpienie 90 mln ton wodoru z paliw kopalnych wodorem zielonym wymaga 150 proc. więcej energii słonecznej i wiatrowej niż się dziś produkuje. Z kolei używanie zielonego wodoru jako paliwa do statków i lotów długodystansowych, czego oczekuje wiele środowisk proekologicznych, zwiększy globalne zapotrzebowanie na zieloną energię nawet o sześć razy. Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne na pozyskanie zielonego wodoru powoduje, że coraz większy potencjał widzi się w niebieskim wodorze. Produkowany jest on przy wykorzystaniu paliw kopalnych, ale dla zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń w procesie wykorzystuje się metody wychwytu CO2. EUobserver wskazał, że obecna koalicja socjaldemokratów, zielonych i liberałów rządząca niemieckim rządem spotykała się z gazowymi lobbystami średnio raz dziennie przez prawie rok. Według magazynu, niemiecki rząd podwoił swój cel w zakresie wodoru i dąży do osiągnięcia zdolności produkcyjnej na poziomie 10 gigawatów do 2030 r., przy czym Niemcy akceptują dziś także niebieski wodór. – To, że niebieski wodór znalazł się w zaktualizowanej niemieckiej strategii wodorowej, jest jednym z największych zwycięstw lobby wodorowego w ostatnich latach – powiedział w lutym Neelke Wagner z Climate Alliance Germany.

Audi Activesphere

Według niemieckiego rządu wodór będzie potrzebny zwłaszcza w fazie przejściowej, kiedy konieczne będzie zaspokojenie popytu ze strony przemysłu. Unia jak na razie jest nastawiona głównie na wodór zielony. … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwarie bolidów i kilka kolizji. Verstappen najszybszy na torze Albert Park w Melbourne
Następny artykułPijany złodziej uciekał policji na skradzionym motorowerze