A A+ A++

Na liście opublikowanej przez ludowców nie ma stanowisk kierowniczych i dyrektorskich, umieszczono na niej wyłącznie osoby zasiadające w organach zarządzających państwowymi spółkami. Mamy tu zarówno rodziny parlamentarzystów, jak i byłych radnych czy kandydatów na nich, posłów, senatorów albo ministrów.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski komentuje: “#LexTVN nie przykryje fali nepotyzmu, która zalała spółki Skarbu Państwa. Działanie rządzących według zasady: »Zamiast fachowca weźmy PiSowca« odbija się na wartości spółek, a Polaków naraża na wielomiliardowe straty. To skandal”.

Lista wydaje się niekompletna. Zabrakło np. Pawła Kolczyńskiego, byłego radnego klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Płocka, który od lipca 2018 r. jest wiceprezesem zarządu w Agencji Rozwoju Przemysłu SA (na liście umieszczono jedynie Jarosława Porwicha, członka rady nadzorczej, który w 2019 r. bezskutecznie starał się o mandat posła z listy PiS w województwie lubuskim).

Ze spółki do spółki

Kogo zatem znajdziemy na liście? Pod numerem 79. syna posłanki PiS z naszego okręgu Anny Cicholskiej – Łukasza Cicholskiego, powiązanego ze spółką Enea Centrum (według danych z KRS jest członkiem rady nadzorczej od lipca 2020 r.).

Sporo nazwisk wiąże się z Orlenem i jego spółkami. To np. były radny klubu PiS Piotr Szpakowicz. Od maja 2016 do lipca 2017 r. pełnił w Orlen Projekt SA funkcję członka zarządu ds. realizacji projektów w Grupie Kapitałowej. Następnie do czerwca 2018 r. był prezesem zarządu, aby ponownie stać się członkiem zarządu odpowiedzialnym za obszar operacyjny (do maja 2019 r.). Teraz na stronie Orlen Laboratorium widnieje jako członek zarządu (powołany 7 czerwca 2019 r.).

Na liście “tłustych kotów” znajdziemy także nazwisko “działacza PiS” Pawła Pachniewskiego, niegdyś zastępcy burmistrza Gostynina (2014–2016) i wiceprezesa zarządu Energi Logistyki (od czerwca 2017 do czerwca 2020 r.). 16 listopada 2020 r. zasiadł w zarządzie Orlen Projektu. 

Ze strukturami lokalnymi PiS jest powiązany także Marcin Puchalski (w 2017 r. wszedł do siedmioosobowego zarządu PiS w Płocku m.in. z dzisiejszym radnymi: Maciejem Bukowskim, Andrzejem Aleksandrowiczem, Adamem Modliborskim i Wiolettą Kulpą). W sierpniu 2020 r. został prezesem zarządu Centrum Edukacji Grupa Orlen, wcześniej – w latach 2019–2020 – był kierownikiem projektu w obszarze zakupów dla stacji paliw w PKN Orlen, a jeszcze wcześniej przez 12 lat był związany z firmą Rolmar.

Co łączy Płock z Opolem?

Dwie pozycje na liście należą do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i wiceprezesa koncernu Zbigniewa Leszczyńskiego, podpisanego jako “team Patryk Jaki”. Leszczyński niegdyś był prezesem spółki wodociągowej w Opolu, z której w 2016 r. trafił do zarządu PKN Orlen. Ostatecznie posadę prezesa w spółce Wodociągi i Kanalizacja przejął ojciec europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego – Ireneusz Jaki (wówczas Patryk Jaki był wiceministrem sprawiedliwości).

Leszczyński już wcześniej miał wpisaną do swojego CV posadę kierownika działu dystrybucji i administracji sprzedaży w koncernie. Przypomnijmy: Leszczyński to również m.in. były prezes klubu Wisła Płock (obecnie jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej klubu) i były prezes miejskiej spółki Rynex.

Nie zapomnijmy o Wojciechu Jasińskim, byłym pośle, podsekretarzu stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, byłym ministrze skarbu w latach 2006–2007, a także byłym prezesie PKN Orlen od grudnia 2015 do lutego 2018 r. (jego następcą jest obecny prezes Daniel Obajtek). Na posadę przewodniczącego rady nadzorczej Wojciech Jasiński został wybrany w marcu 2020 r. Jak wówczas poinformowano, jego kandydaturę zgłosił skarb państwa.

Prezes PiS o czystce z “tłustych kotów”

Podczas kongresu PiS na początku lipca podjęto uchwałę służącą do walki z nepotyzmem. Pojęcie “tłustych kotów” wprowadził Jarosław Kaczyński.

– Syndrom “tłustych kotów” to jest nepotyzm, który nie jest szeroki, ale musimy to zmienić. Obowiązkiem tego kongresu jest, aby to zmienić – stwierdził prezes PiS.

Przypomnijmy: chociaż odejść ze stanowisk mieli członkowie rodzin posłów i senatorów, to jednocześnie ustanowiono furtkę – zakaz nie objął osób, które zostały “zatrudnione/ pracują w strukturach spółek skarbu państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”. W kontekście tej uchwały ze stanowiska szefa klubu senackiego odszedł senator z płockiego okręgu Marek Martynowski.

Powodem rezygnacji miał być wybór na sekretarza partii Krzysztofa Sobolewskiego, którego żona jeszcze niedawno zasiadała w radach nadzorczych trzech spółek skarbu państwa: Lotniska Szczecin-Goleniów, Anwilu i Orlen Paliw.

Martynowski po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim zmienił zdanie i powrócił na swoją wcześniejszą funkcję.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHenryk Kruszelnicki z wizytą u starosty Sławomira Kapicy
Następny artykułWiedźmin: Zmora wilka na świetnym zwiastunie. Dynamiczna akcja przygotowuje na produkcję Netflixa