A A+ A++

Firmy mają coraz większe trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników, w tym wykwalifikowanej kadry zarządzającej. Nakręcająca się inflacja i związana z nią rosnąca presja płacowa powoduje, że pracodawcy muszą przekonywać do siebie dodatkowymi świadczeniami czy ułatwieniami. Takie bonusy najbardziej ucieszą jednak skarbówkę, która od lat wyciąga rękę po PIT od nich. I choć początkowo przegrywała spory z podatnikami, teraz triumfuje. W piątek Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejny wyrok wpisujący się trend niekorzystny dla pracowników i pracodawców.

Służbowe M

Sprawa dotyczyła spółki z branży inwestycyjnej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że podpisała z członkami zarządu kontrakty o świadczenie usług zarządzania. Z umów wynikało, że będą oni pełnić swe obowiązki w siedzibie spółki, w miejscach, w których prowadzi działalność, a także w każdym innym w Polsce, jeżeli wymagają tego interesy.

Czytaj więcej

Mieszkanie dla członka zarządu firmy z PIT i składkami ZUS

Z wniosku wynikało, że siedziba spółki znajduje się w jednym mieście, a biuro firmy w innym. W konsekwencji zarząd wykonując swoje obowiązki w różnych miejscach, zmuszany jest do częstych przyjazdów do siedziby.

Firma podkreśliła, że od zarządu wymaga pełnej dyspozycyjności i żeby oszczędzić na noclegach w hotelach, wynajęła mieszkanie dla celów służbowych. Może z niego korzystać członek zarządu na czas wykonywania obowiązków, ale w wymiarze nie większym niż 15 dni w miesiącu. Spółka chciała się upewnić, czy musi potrącać PIT z tytułu nieodpłatnego udostępniania członkom zarządu wynajętego przez nią mieszkania służbowego. Sama uważała, że nie jest to przychód opodatkowany po stronie zarządu.

Inaczej uznał fiskus. Tłumaczył, że „nieodpłatne świadczenia” to wszelkie świadczenia niewymagające opłaty, czyli te, za które się nie płaci. Skoro członkowie zarządu nie ponoszą kosztów najmu mieszkania, to otrzymują świadczenie, które powoduje u nich przysporzenie w majątku. W konsekwencji wartość świadczenia w postaci wynajmu mieszkania finansowanego przez spółkę to nieodpłatne świadczenie, zaliczone do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, tj. art. 13 pkt 7 ustawy o PIT. Na spółce jako płatniku ciąży więc obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na PIT.

Spółka nie zgodziła się z taką wykładnią. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach podkreślała, że z jej punktu widzenia bardziej opłacalne jest wynajęcie mieszkania niż rezerwowanie pokojów w hotelu. Nie ma więc podstaw do różnicowania skutków podatkowych od tego, czy członek zarządu nocuje w hotelu czy w  wynajętym mieszkaniu. Odwoływała się też m.in. do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. w sprawie tzw. nieodpłatnych świadczeń (K 7/13). I choć dotyczy on pracowników, to w jej ocenie powinien mieć zastosowanie do członków zarządu.

Ta argumentacja przekonała WSA, ale już nie NSA, który skasował korzystny dla spółki wyrok i oddalił jej skargę. Jak tłumaczył w ustnych motywach orzeczenia sędzia NSA Jerzy Płusa, nie można zgodzić się z poglądem, że sporne świadczenie jest spełnione wyłącznie w interesie spółki.


Autopromocja


CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Czytaj więcej

Zmiana trendu

Członek zarządu, zawierając umowę o zarządzanie spółką, podejmuje się określonych zadań i musi być w stanie je wykonać. Zdaniem NSA w opisanym przypadku członek zarządu musiałby ponieść określone wydatki, żeby móc pełnić swoje funkcje, do których dobrowolnie się zobowiązał.

NSA nie przekonał argument, że zapewnienie noclegu gwarantuje optymalne wypełnianie obowiązków, bo menedżer będzie wypoczęty i lepiej zajmie się sprawami spółki. NSA nie ukrywał też, że orzecznictwo w sprawach nieodpłatnych świadczeń dla pracowników zmieniło się jakiś czas temu na korzyść fiskusa. Nie wykluczył co prawda, że trend może się odwrócić, ale sam opowiedział się za jego kontynuac … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeden „Wandżi” to za mało. Sokołów SA pokonał gości znad Bałtyku
Następny artykułPolski napastnik zebrał świetne recenzje