A A+ A++
Ministerstwo Zdrowia

Na razie nie ma planów wprowadzenia obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. Działa metoda polegająca na przekonywaniu, dostarczaniu wiedzy, tłumaczeniu. Liczba chętnych do szczepieni systematycznie rośnie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia był pytany w piątek w TVN24, czy jest plan, by szczepienia przeciw COVID-19 były obowiązkowe.

“Takiego planu na razie nie ma. Na razie musimy przejść przez rejestrację kolejnych roczników. Zresztą ona w najbliższym czasie będzie już finiszowała. Potem trzeba proces szczepień przeprowadzić, więc tutaj jest dużo roboty na najbliższy miesiąc, dwa” – powiedział Niedzielski.

Pytany, czy rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień, odparł: “Na razie nie, absolutnie nie”.

“Mamy od początku sformułowane wyraźne założenie, które po prostu działa, bo widać, że liczba osób przekonujących się do szczepienia bardzo systematycznie rośnie od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień. Na razie skuteczna jest metoda, którą stosujemy, czyli przekonywanie, dostarczanie wiedzy, po prostu tłumaczenie” – powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że w resorcie trwają prace nad zaangażowanie podstawowej opieki zdrowotnej w akcję zachęcania do szczenienia osób starszych, które jeszcze tego nie zrobiły. Mówił, że lekarze rodzinni otrzymają możliwość stworzenia listy osób w wieku powyżej 60 lat, które dotąd się nie zaszczepiły i na podstawie tych list będą mogli dotrzeć do tych pacjentów i zachęcać ich do szczepienia.

W pełni zaszczepionych jest prawie 3,5 mln Polaków

W pełni zaszczepionych jest już prawie 3,5 mln Polaków – są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Od soboty na szczepienie mogą zarejestrować się osoby z roczników 1997-1999.

W Polsce wykonano dotąd ponad 13 mln szczepień przeciw COVID-19. W czwartek preparat podano ponad 400 tys. razy, co jest najwyższym dziennym bilansem.

W pełni zaszczepionych jest 3,45 mln Polek i Polaków. Osoby te przyjęły dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Najwięcej szczepień wykonano w woj. mazowieckim (1,98 mln), śląskim (1,5 mln) i wielkopolskim (1,1 mln). Najmniej w woj. opolskim (330 tys.), lubuskim (347 tys.) i świętokrzyskim (370 tys.).

Zgodnie z harmonogramem szczepień 8 maja rusza rejestracja roczników 1997-1999, a od 9 maja na szczepienie będą mogły zapisać się osoby urodzone w latach 2000-2003. Od 4 maja dostępna jest rejestracja dla osób w wieku 18-29 lat, które wypełniły formularz dostępny w I kwartale tego roku.

Zarejestrować się na szczepienia można przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 za pośrednictwem infolinii 989.

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na konkretny termin. 10 maja rozpoczną się również szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 12 710 dawek. Zgłoszono 7358 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska, Marzena Kozłowska

ozk/ mzk/ joz/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSygnał radiowy w atmosferze Wenus wykryty przez sondę Parker Solar Probe
Następny artykułUM Ruda Śląska: Zmarł dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30