A A+ A++

Leki przeciwbólowe, głównie ze względu na swoją ogólnodostępność, uważane są za zupełnie bezpieczne środki farmakologiczne. W niewielu przypadkach osoba pragnąca zmniejszyć dolegliwości bólowe zapoznaje się z treścią ulotki. Jest to podejście nie tylko niewłaściwe, ale również bardzo niebezpieczne.

Leki przeciwbólowe a dieta

Choć wydawać by się mogło, że leki przeciwbólowe są całkowicie bezpieczne i w żadnym stopniu nie zagrażają kondycji naszego organizmu, okazuje się, że ich nieprawidłowe stosowanie i łączenie z niewłaściwymi substancjami może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Warto pamiętać o tym, że przyjęcie leku przeciwbólowego powinno być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z treścią ulotki. Znajdziemy tam m.in. informacje o tym, jakich połączeń należy unikać, m.in. odpowiedź na pytanie “Ketonal a alkohol” – jak organizm reaguje na trunek przy zażyciu tego środka?

Bez względu na treść ulotki istnieje natomiast kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie może korzystnie wpłynąć zarówno na efektywność działania leku, jak i na nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy pamiętać o bezwzględnym zakazie łączenia leku z używkami. Trzeba być świadomym, że wywołanie w dowolnym organizmie takiej interakcji może zakończyć się poważnym naruszeniem wewnętrznych błon układu pokarmowego, trwałym uszkodzeniem niektórych organów, a także krwawieniem.

Oprócz tego należy pamiętać o właściwym popijaniu leków przeciwbólowych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie do tego chłodnej, niegazowanej wody lub mleka. Gorące napoje mogą osłabić działanie leków. Nie należy ich także popijać kawą ani herbatą, które mogą zaburzać ich prawidłowe wchłanianie oraz sokiem grejpfrutowym, który z kolei prowadzi do zaburzenia metabolizmu farmaceutyków.

Interakcje z innymi lekami

Równie ważne, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo korzystania z leków przeciwbólowych, jest odpowiednie łączenie ich z innymi środkami farmakologicznymi. W tym wypadku również najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z treścią ulotki, a nawet – konsultacja z lekarzem. W ten sposób rozwiejesz wszelkie wątpliwości dotyczące łączenia ze sobą różnych leków i nabierzesz pewności, że robisz to bezpiecznie.

Samodzielnie możesz jednak sprawdzić, czy planowane do połączenia leki nie zawierają tej samej substancji czynnej. Często zdarza się bowiem, że konsumenci, bez uprzedniego sprawdzenia składu chemicznego, łączą ze sobą dwa leki o różnych nazwach, zawierające tę samą substancję. Wiąże się to z dostarczeniem do organizmu podwójnej dawki, a tym samym – z możliwością wystąpienia negatywnych skutków równoznacznych z przedawkowaniem środka przeciwbólowego.

Zażywając leki przeciwbólowe, należy pamiętać o tym, aby nie łączyć ich z substancjami mogącymi powodować potencjalne zagrożenie dla organizmu. Dzięki temu uniknie się wszelkich negatywnych konsekwencji i odpowiednio zadba się o swoje zdrowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpartanie w zawodach Jaworznickiej Ligi Kickboxingu
Następny artykułMaków Podhalański: Obawy o drzewa