A A+ A++

Latem wielu z nas szuka ochłody nad wodą, jednak warto pamiętać, że nawet podczas relaksu nad jeziorem czy rzeką, konieczne jest zachowanie ostrożności. Upał, alkohol i brak wyobraźni mogą prowadzić do tragicznych wypadków, których można by uniknąć stosując się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Bezpieczne kąpieliska i odpowiedzialne zachowanie nad wodą

W upalne dni wielu mieszkańców naszego regionu wybiera wypoczynek nad wodą. Chociaż przyjemny wiatr i chłodna kąpiel mogą przynieść ulgę, należy pamiętać, że woda może być również niebezpieczna. Warto przestrzegać kilku prostych zasad, aby zapewnić sobie i innym bezpieczny wypoczynek.

Przede wszystkim, zawsze pływajmy w miejscach strzeżonych, gdzie obecny jest ratownik WOPR. Unikajmy kąpieli w miejscach zakazanych, oznaczonych odpowiednimi tablicami i znakami. Pływanie na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych również jest zabronione. Wchodząc do niestrzeżonych zbiorników wodnych, zawsze sprawdzajmy głębokość i strukturę dna.

Pogoda i temperatura wody – kluczowe czynniki bezpieczeństwa

Warunki pogodowe mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo nad wodą. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, a optymalna temperatura do kąpieli to 22-25 stopni. Unikajmy kąpieli podczas burzy, mgły (gdy widoczność spada poniżej 50 metrów) oraz przy porywistym wietrze.

Przed wejściem do wody, szczególnie w upalne dni, ochlapmy ciało wodą, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nigdy nie skaczmy do wody w nieznanych miejscach, gdyż może to skończyć się tragicznie. Skoki “na główkę” w takich miejscach są szczególnie niebezpieczne i mogą prowadzić do śmierci lub kalectwa.

Zabawy w wodzie – umiar i zdrowy rozsądek

Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do umiejętności pływackich uczestników. Unikajmy przytapiania innych osób, spychania do wody z pomostów czy materacy. Materac dmuchany oraz nadmuchiwane koło nie służą do wypływania na głębokie wody. Po spożyciu alkoholu absolutnie nie wolno wchodzić do wody, gdyż alkohol zaburza zmysły, równowagę i orientację.

Nie należy również pływać na czczo ani bezpośrednio po posiłku, gdyż może to prowadzić do bolesnych skurczów żołądka. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich – jeśli planujemy dłuższą trasę pływacką, płyńmy w towarzystwie lub pod asekuracją łodzi. Po kąpieli lepiej udać się na spacer, a intensywniejsze zajęcia planować po godzinnej przerwie.

Najczęstsze przyczyny utonięć i jak ich unikać

Do najczęstszych przyczyn utonięć należą brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił, pływanie w stanie nietrzeźwym oraz niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie. Często dochodzi do tragedii w miejscach zabronionych, podczas skoków “na główkę” w nieznanych miejscach oraz w pobliżu statków, barek i łodzi motorowych.

Policja informuje, że do utonięć najczęściej dochodzi w jeziorach, rzekach, zalewach i stawach. Lekkomyślne zabawy polegające na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających są szczególnie niebezpieczne. Zachowajmy zdrowy rozsądek i przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć tragedii.

Bezpieczeństwo nad wodą zależy od nas samych. Pamiętajmy o tych zasadach, aby cieszyć się letnim wypoczynkiem w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Policja Jelenia Góra

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen dokument wyjaśnia, jak zwerbowano sędziego Szmydta? „Jest zaskoczenie”
Następny artykułNa tropie wakacyjnej przygody