A A+ A++

Tadeusz Woźniak, znany muzyk, kompozytor i wokalista, zmarł w wieku 77 lat. Artysta najbardziej znany był z przeboju „Zegarmistrz światła”, który w 1972 roku przyniósł mu wygraną na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

O śmierci Tadeusza Woźniaka poinformowano na stronie Biblioteki Narodowej. „Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i pieśniarza, przyjaciela Biblioteki Narodowej” – napisano w komunikacie.

Tadeusz Woźniak nie żyje

Początki kariery Woźniaka sięgają 1966 roku, kiedy to pod pseudonimem Daniel Dan wystąpił w zespole bigbitowym Dzikusy podczas I Radiowej Giełdy Piosenki. Dzielił scenę z takimi gwiazdami jak Niebiesko-Czarni i Czesław Niemen. Z grupą Czterech dokonał pierwszych nagrań dla Programu III Polskiego Radia.

Największą sławę przyniosła mu piosenka „Zegarmistrz światła”, do której tekst napisał Bogdan Chorążuk. Utwór stał się jednym z symboli polskiej piosenki poetyckiej. Woźniak pisał również piosenki do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

„Zegarmistrz Światła” – Ikona Polskiej Muzyki

Woźniak osiągnął wiele sukcesów w latach 60. i 70. W 2005 roku został odznaczony przez ministra kultury Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za swoje osiągnięcia artystyczne.

Tadeusz Woźniak pozostanie w pamięci wielu jako artysta o ogromnej wrażliwości i niezwykłej muzykalności. Jego utwory, pełne poetyckiego piękna, będą nadal inspirować kolejne pokolenia.

Tadeusz Woźniak, znany jako twórca niezapomnianego „Zegarmistrza światła”, odszedł, ale jego muzyka będzie żyć wiecznie w sercach jego fanów.

Dla tych, którzy chcą przypomnieć sobie jego twórczość, warto sięgnąć po nagrania takie jak „Zegarmistrz światła”, a także inne utwory, które Woźniak tworzył przez lata. Jego muzyka, pełna emocji i głębi, pozostanie na zawsze w kanonie polskiej muzyki poetyckiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBagnaia miał coś w zanadrzu
Następny artykułGminne Zawody Sportowo – Pożarnicze w Żyrakowie