A A+ A++

– Ta nagroda ma dla mnie znaczenie tak mobilizujące, jak i podsumowujące. 20 lat, jakie w Gorzowie przepracowałem, będzie pozostawiać ślad jeszcze długo. I przez cały ten czas ani razu mi przez myśl nie przeszło, by opuścić Gorzów. Gorzów stał się dla mnie bezpieczną przystanią – mówił Ireneusz Krzysztof Szmidt, gdy w 2010 r. odbierał Motyla, nagrodę kulturalną prezydenta miasta za całokształt twórczości.

Szmidt urodził się w 1935 r. w Zgierzu. Ukończył Studium Teatralne na PWST w Krakowie, filologię polską na UAM oraz inżynierię lądową na Politechnice Szczecińskiej. 

– Kondolencje i szczere wyrazy współczucia rodzinie, bliskim jak i wszystkim, których dotknęła ta śmierć, złożyli prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski – informuje Dariusz Wieczorek z urzędu miasta. 

– Wśród zasług wynikających z jego wyjątkowej aktywności należy wymienić przede wszystkim jego wkład w literacki dorobek na skalę kraju – wydawanie dzieł autorskich, których wysoką wartość artystyczną doceniło wielu recenzentów, a także poza nim – jego dzieła zostały przełożone m.in. na język rosyjski, czeski, łotewski, niemiecki i esperanto – wspomina Wieczorek.

Był filarem założonego [w 2004 r. – red.] z własnej inicjatywy gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich – podkreśla Wieczorek. – Jego praca społeczna w stowarzyszeniu, determinacja w pozyskiwaniu środków na wydawnictwa lokalnych literatów, zaowocowały serią wydawniczą Biblioteka Pegaza Lubuskiego, liczącym prawie 100 pozycji zbiorem gorzowskiej twórczości.

– Warta podkreślenia była rola Ireneusza Szmidta w edukacji debiutujących literatów, poprzez niezwykle ciekawe warsztaty, promocję i wsparcie merytoryczno-formalne lokalnych twórców. A także czynny wkład w życie kulturalne regionu, inicjowanie wieczorów poetyckich i spotkań autorskich – dodaje.

– Był mocno związany z gorzowskim teatrem. To tutaj na Małej Scenie w 2000 r. wyreżyserował swój dramat pt. „Medea – kameralna tragedia rodzinna niewiernie przepisana z Eurypidesa”. Wraz z Krystyna Kamińską aktywnie uczestniczył w życiu teatralnym. Przez wiele lat wspólnie redagowali programy teatralne, byli pomysłodawcami nagrody teatralnej „Melpomena”, wydali dwie publikacje „Byliśmy w teatrze” na 60 i 70-lecie teatru. Na zawsze zostaniesz w naszych sercach – pisze Teatr im. J. Osterwy.

Artysta został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim OOP, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, był laureatem Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymał także nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza za upowszechnianie literatury współczesnej. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnęcał się nad żoną i synem, trafił do aresztu
Następny artykułW Częstochowie: Szklany pawilon i rzeźby Jerzego Kędziory na Starym Rynku zaświecą na niebiesko