A A+ A++

Wiadomość o śmierci i dacie pogrzebu artystki jako pierwsza podała w środę „Gazeta Wyborcza”, powołując się na syna aktorki, scenarzystę i operatora Kacpra Lisowskiego. Informację potwierdził PAP Związek Artystów Scen Polskich.

Hanna Stankówna urodziła się 4 maja 1938 r. w Poznaniu. Jako 19-latka zagrała w filmie „Prawdziwy koniec wielkiej wojny” Jerzego Kawalerowicza. W 1959 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła współpracę ze stołecznym Teatrem Polskim, gdzie występowała regularnie do 1999 r. Można ją było oglądać m.in. w spektaklach „Śmierć Gubernatora” Kruczkowskiego w reż. Kazimierza Dejmka, „Pierścień wielkiej damy” Norwida w reż. Kazimierza Brauna, “Miarka za miarkę” Szekspira w reż. Aleksandra Bardiniego, „Celestyna” de Rojasa w reż. Stanisława Różewicza oraz „Kordianie” Słowackiego w reż. Jana Englerta.

Aktorka występowała także w Teatrze Polskiego Radia, Teatrze Telewizji, a także w filmach – m.in. „Samotność we dwoje” i „Szklana kula” Stanisława Różewicza, „Seksmisja” Juliusza Machulskiego, „Panna z mokrą głową” Kazimierza Tarnasa i „Parę osób, mały czas” Andrzeja Barańskiego. Szerokiej publiczności była znana także m.in. z seriali„07 zgłoś się”, „Jan Serce”, „Barwy szczęścia”, „Na Wspólnej”, „Niania” i „Tygrysy Europy”.

W 1987 r. została doceniona Srebrnym Krzyżem Zasługi, a rok później – odznaką Zasłużony dla Teatru Polskiego w Warszawie. W 1995 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

Zmarła w poniedziałek 14 grudnia. Miała 82 lata.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNarkotyki, nabój i kierowca z zakazem
Następny artykułPowiat wieruszowski: 25-latek wyrzucił śmieci do lasu – musiał zapłacić karę i po sobie posprzątać