A A+ A++

W czwartek prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia dotyczącego wprowadzenia stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie obejmującym 183 miejscowości bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią. Również władze Litwy podjęły podobne działania wobec sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej.

Na wniosek MSWiA Rada Ministrów wystąpiła o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią. W czwartek prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu takiego rozporządzenia.

Na terenach objętych stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania osób nieupoważnionych. Zakaz wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego po godz. 22 w czwartek. Precyzuje ono, że osoby objęte ograniczeniami muszą opuścić miejscowości wymienione w rozporządzeniu Prezydenta RP do godz. 24.00 w dniu ogłoszenia i mają zakaz przebywania tu przez całą dobę.

Nie tylko polska zdecydowała się na taki krok. Podobne działania postanowiono zastosować na Litwie. Władze litewskie zdecydowały, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał nie tylko na granicy z Białorusią, ale na terenie całego kraju. Decyzja zapadła już wcześniej, bo 3 lipca.

„Nie należy dramatyzować. To jest ta sytuacja, gdy potrzebujemy wsparcia lokalnych władz samorządowych przy rozstrzyganiu pewnych kwestii logistycznych” – oświadczyła wówczas szefowa litewskiego rządu Ingrida Szimonyte. Podkreśliła, że chodzi głównie o zakwaterowanie osób, które nielegalnie przekraczają granicę.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie wywołało w kraju większej reakcji. Nie uległo zmianie też życie mieszkańców strefy przygranicznej. Nie zostały wprowadzone żadne dodatkowe ograniczenia w poruszaniu się na terenie przy granicy z Białorusią. Zwiększyła się jedynie liczba samochodów patrolujących, w tym unijnego Frontexu, oraz helikopterów monitorujących sytuację z powietrza.

Działania Litwy wobec sytuacji na granicy nie ograniczyły się jedynie do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podobnie jak w Polsce, tak i na Litwie zdecydowano się na budowę płotu na granicy z Białorusią. Na początku sierpnia Sejm w trybie nadzwyczajnym uchwalił specjalną ustawę o budowie płotu na granicy litewsko-białoruskiej oraz zezwolił na użycie wojska w sytuacjach nadzwyczajnych.

Problem migracji na Litwie nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę, wynosi ponad 4 tys. Od początku sierpnia władze Litwy stosują taktykę zawracania migrantów.

Minionej doby na granicy z Białorusią litewscy pogranicznicy zawrócili około dziesięciu nielegalnych migrantów. Żadnej osoby, która próbowała nielegalnie przekroczyć granicę, nie wpuszczono na terytorium Litwy.

Źródło: stefczyk.info na podst.PAP Autor: MS

Fot. PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSenior “odmłodził się” o 36 lat. Kolejne pięć może spędzić za kratkami
Następny artykułMilicja w mieszkaniach białoruskich ekologów