A A+ A++

Informacja reklamowa Skoro można coś zrobić taniej, bezpieczniej i z gwarancją dziedziczenia, to po co przepłacać? Jeśli hołdujemy tej zasadzie, to oszczędzając na emeryturę powinniśmy zainteresować się Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Z badań CBOS wynika, że 88% polskich emerytów spędza czas na czytaniu książek i czasopism, blisko 30% chodzi do kina, taki sam odsetek odwiedza muzea i galerie sztuki, a 21% podróżuje po świecie. Choć na przykład odsetek podróżujących niemieckich emerytów jest znacznie wyższy i przekracza 50%, to jednak ta wizja spędzania czasu po zakończeniu aktywności zawodowej nie wydaje się najgorsza. Rzecz w tym, że prognozy ZUS oraz raporty Instytutu Emerytalnego, niezależnego think tanku grupującego specjalistów zajmujących się systemem emerytalnym, ubezpieczeniowym oraz długoterminowym oszczędzaniem wskazują, że ta wizja przyszłości nie jest już taka pewna. Według ZUS i IE tzw. stopa zastąpienia będzie w następnych latach szybko spadała, a to oznacza, że emerytury wypłacane przez państwo będą coraz niższe. Jest więc mało prawdopodobne, aby emerytura dzisiejszych trzydziestolatków wystarczyła nie tylko na podróżowanie po świecie, ale i na regularne kupowanie książek.

Trzeci filar

Oczywiście ta ponura wizja nie musi się spełnić, aby się nie spełniła, dzisiejsi trzydziestolatkowie już teraz powinni o to zadbać oszczędzając na emeryturę. Rzecz tylko w tym, aby wybrać mądry sposób oszczędzania. Mądry, czyli taki, który uchroni nas przed nadmiernym ryzykiem, a przy tym przeniesie odpowiednio wysoką stopę zwrotu.

Jednym z takich sposobów jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, produkt z tak zwanego III filara, który obok możliwości pomnażania naszych oszczędności daje także przywileje podatkowe, a więc korzyści, które możemy czerpać już dzisiaj. Zaletą IKZE jest możliwość odliczania wpłat na to konto od podstawy opodatkowania do kwoty corocznie podawanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynikającej z Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Tak więc, zakładając sobie Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego pierwsze korzyści osiągamy już obecnie.

Podatek niższy niemal o połowę

Kolejna korzyść materializuje się już po tym, jak nabędziemy prawo do wypłaty środków z IKZE. Oszczędzone w ten sposób pieniądze są obłożone dziewiętnastoprocentowym tzw. podatkiem Belki, tymczasem w wypadku posiadaczy Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego ten podatek jest bardzo znacząco umniejszony – do 10%.

Oszczędzając pieniądze w IKZE można wybrać różne instytucje finansowe a zatem rozmaite metody inwestycji. Można więc oszczędzać pieniądze na lokacie bankowej, ale można również do pomnażania naszych oszczędności zaprząc rynek kapitałowy. Tu znowu strategia może być różna. Ludzie akceptujący wyższe ryzyko mogą powierzyć oszczędności zarządzającym funduszami akcyjnymi, ale mogą też wybrać mniej ryzykowne i bardziej stabilne fundusze obligacji.

Prawo dziedziczenia

Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego można wybrać po ukończeniu sześćdziesiątego piątego roku życia lub po nabyciu praw emerytalnych i ukończeniu sześćdziesiątego roku życia. Dodatkowy warunek stanowi, że wpłaty muszą być dokonywane przynajmniej w pięciu kolejnych latach kalendarzowych. Oczywiście pieniądze można wybrać też wcześniej, ale wówczas pozbywamy się przywileju niższego podatku od zysków kapitałowych.

Warto wreszcie pamiętać, że pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego są dziedziczne i nie podlegają podatkowi od spadku i darowizn.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułКримінальні справи росіян у вільному доступі: хакери зламали базу генпрокуратури РФ
Następny artykułУ НАТО вважають, що Путін намагатиметься відтягувати оголошення мобілізації