A A+ A++

Publikacja z dnia: 23-04-2024 11:04

Masz problemy z zasypianiem, śpisz niespokojnie lub z niewiadomych przyczyn wybudzasz się w nocy i nie możesz z powrotem zasnąć? 

Nie bagatelizuj tych objawów, bo w ten sposób organizm wysyła pierwsze sygnały ostrzegawcze przed różnymi chorobami narządów wewnętrznych i nie tylko! 

Dowiedz się, co wspólnego mają kłopoty ze snem ze schorzeniami wątroby oraz jak sobie poradzić w sytuacji stwierdzenia niepokojących symptomów.

Dlaczego nie śpisz, czyli różne przyczyny bezsenności

Sen to kluczowy element funkcjonowania organizmu służący do utrzymania zdrowia, kondycji fizycznej oraz dobrego samopoczucia. Szacuje się, że przeciętna osoba dorosła powinna spać od 7 do 9 godzin w ciągu doby. Niestety, dość często występują tzw. zaburzenia snu, czyli problemy z wysypianiem się, które w perspektywie długofalowej potrafią znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasami jedynym wyjściem z sytuacji okazują się dobre tabletki nasenne.

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Trudno stwierdzić jednoznacznie, ponieważ w praktyce istnieje wiele czynników wpływających na jakość i długość snu, m.in.:

nadmierny stres i niepokój spowodowany pracą, szkołą, relacjami osobistymi lub sytuacją finansową;

nieprawidłowy tryb życia, w tym korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed zaśnięciem czy zbyt mała aktywność fizyczna w ciągu dnia;

leki i substancje, które mogą wywołać zaburzenia snu jako skutek uboczny, np. kofeina;

zmiany hormonalne związane z ciążą, wiekiem czy menopauzą.

Jednak jednym z najczęstszych powodów, dla których wiele osób nie wysypia się prawidłowo, są najróżniejsze zaburzenia zdrowotne, np. problemy z sercem, cukrzyca, bóle chroniczne, a także choroby wątroby.

Choroby wątroby, które przeszkadzają w zasypianiu

Schorzenia takie jak marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby czy stłuszczenie wątroby mogą negatywnie wpływać na sen z różnych powodów. Po pierwsze, zazwyczaj wywołują dyskomfort lub fizyczny ból skutecznie utrudniający zaśnięcie bez wcześniejszego usunięcia nieprzyjemnych objawów. Po drugie, nieprawidłowa praca wątroby powoduje w konsekwencji zaburzenia hormonalne, które wpływają na regulację kolejnych etapów prawidłowego cyklu snu. Po trzecie zaś, w wyniku uszkodzeń tego narządu przez przyjmowanie niektórych leków w organizmie gromadzą się substancje chemiczne o działaniu pobudzającym. Wszystko to sprawia, że problemy z wątrobą nie służą jakości snu i są przyczyną chronicznej bezsenności.

Jak radzić sobie z bezsennością wywołaną chorobą wątroby?

Gdy podejrzewasz, że bezsenność wywoływana jest przez schorzenie wątroby, należy skonsultować się z lekarzem, który wykona odpowiednie badania w celu ustalenia konkretów. Szybka, trafna diagnoza pozwoli na dopasowanie odpowiednich metod terapeutycznych, przy czym często w zaleceniach lekarskich pojawiają się m.in. zmiany w diecie lub stylu życia pacjenta. W razie poważniejszych dolegliwości ratunkiem okazuje się często monitorowanie stanu zdrowia oraz leczenie farmakologiczne — dobrany do potrzeb danego organizmu lek na wątrobę sprawi, że uda się pozbyć nieprzyjemności i wreszcie porządnie się wyspać.

Trudności ze snem i prawidłowym zasypianiem potrafią dać w kość, w związku z tym nie wolno ich lekceważyć. Warto zawczasu poprosić o pomoc, zwłaszcza w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że za bezsennością stoją o wiele poważniejsze zaburzenia takie jak choroby wątroby.

(artykuł reklamowy)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolitycy w TVP. Podliczono, ile godzin mieli na antenie
Następny artykułUczniowie “Mickiewicza” ruszyli ze zbiórką dla schroniska przy Gilowej