A A+ A++

Urząd miasta uruchomił program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi finansowany ze środków publicznych Gminy Kędzierzyn-Koźle. Teraz każda kobieta z naszego miasta między między 40. a 49. rokiem życia będzie mogła bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne.

W pracowni mammograficznej odbyła się konferencja dotycząca uruchomienia programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi finansowanego ze środków publicznych gminy Kędzierzyn-Koźle realizowanego wspólnie z SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Gmina Kędzierzyn-Koźle od wielu lat finansuje wiele badań profilaktycznych. Jesteśmy jednym z nielicznych miast, które tak dużo wydają na badania profilaktyczne. Mamy nadzieję, że jak najwięcej kobiet przyjdzie do tej naprawdę bardzo nowoczesnej pracowni. Sama skorzystałam, regularnie się badam i uważam, że każda kobieta, niezależnie od wieku, powinna systematycznie kontrolować swój stan zdrowia – mówi Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyna-Koźle.

Obecnie na profilaktyczne badania piersi finansowane przez NFZ mogą liczyć tylko kobiety po 50. roku życia. Teraz dzięki dofinansowaniu gminy kobiety młodsze mogą również o siebie zadbać i bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne.

Nowotwory piersi niestety dotykają w dużej mierze kobiety między czterdziestym a czterdziestym dziewiątym rokiem życia. Stąd też ta grupa wybrana przez urząd miasta jest wspaniałym uzupełnieniem. Pacjentki mogą być zaopiekowane i dzięki temu mamy szanse rozpoznać problem onkologiczny, zanim będzie znacznie zaawansowany. Pandemia spowodowała, że badania profilaktyczne ucierpiały, teraz, mam nadzieję, kobiety licznie ruszą na badania – mówi Jacek Mazur, dyrektor ds. medycznych Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Kobiety z rocznika 1973 do 1982 mieszkające w Kędzierzynie-Koźlu mogą zadzwonić do poradni chorób sutka i umówić się na termin badania. Badanie jest krótkie, trwa zaledwie 5 minut i jest bezbolesne.

Pracownia jest nowa, aparat, na którym pracujemy, jest naprawdę z bardzo wysokiej półki i co najważniejsze, zaprojektowany przez kobietę. Do naszej pracowni może przyjść każda pani, nawet niepełnosprawna. Aparat zbada każdą kobietę, więc, drogie panie, badamy się zawsze! Po każdą odpowiedź, rozwianie wątpliwości, proszę dzwonić do naszej pracowni – mówi Małgorzata Lipczyńska, pielęgniarka i opiekunka pracowni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInwentaryzowali schrony. Okazało się, że jeden z nich to budowla z czasów II wojny światowej
Następny artykułSzkodnik atakuje sosny, potrzebne są opryski. Nadleśnictwo Antonin informuje!