A A+ A++

Trudno wyobrazić sobie sezon grzewczy w domu, w którym nie ma nawilżacza powietrza. Taki sprzęt bezpośrednio wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie całej rodziny! Chociaż są osoby, które ciągle korzystają z domowych sposobów na zwiększanie wilgotności powietrza w domu, takich jak rozwieszenie w pokoju prania do wyschnięcia, znacznie efektywniejsze będzie korzystanie z dobrze dobranych nawilżaczy. Możemy wybierać spośród bardzo dużej liczby urządzeń od czołowych producentów, które mają różnią się sposobem działania, ceną, dodatkowymi funkcjami. Który model będzie strzałem w dziesiątkę? Doradzamy, jak wybrać najlepszy!

Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Powodów, by zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza jest sporo. Suche powietrze negatywnie oddziałuje na układ oddechowy, co ma znaczenie zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, gdy nietrudno o infekcję. Co więcej, wpływa ono również na kondycję naszej skóry, dodatkowo ją wysuszając. Nie można zapominać, że nie jest to również optymalne środowisko dla domowych roślin doniczkowych. Ci, którzy cenią swoją domową dżunglę, powinni zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza!

Nawilżacze powietrza warto ustawić w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu – siłą rzeczy będzie to sypialnia. Dobrze zaopatrzyć się również w oddzielny sprzęt do pokoju dzieci, by zadbać o komfort także najmłodszych domowników.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Gdy jesteśmy już przekonani, że bez nawilżacza powietrza trudno się obejść, pora zdecydować, po jakie urządzenie sięgnąć. Warto mieć świadomość, że są sprzęty, które różnią się nie tylko designem i ceną, ale przede wszystkim – tym, jak działają, nawilżając powietrze na różny sposób.

Możemy wybierać spośród nawilżaczy:

  • parowych;
  • ewaporacyjnych;
  • ultradźwiękowych.

Każdy z wymienionych rodzajów ma swoje atuty, które mogą wpłynąć na podjęcie finalnej decyzji o zakupie. Czym się charakteryzują?

W nawilżaczach parowych woda jest podgrzewana przez grzałkę tak, by powstała para wodna. Trzeba mieć więc świadomość, że mgiełka, która wydostaje się z urządzenia, jest gorąca. Nie jest to więc sprzęt, który sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Przy tym sprzęcie trzeba mieć na uwadze regularne odkamienianie.

Inaczej jest w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych – te z powodzeniem mogą być stosowane także w pobliżu dzieci. Tego typu modele składają się z wentylatora, pojemnika na wodę oraz maty lub dysków, które łatwo wymienić. Wentylator zasysa suche powietrze, które przechodzi przez nawilżoną matę lub dyski. Mgiełka emitowana z urządzenia jest chłodna – nie stanowi więc zagrożenia dla maluchów lub zwierząt. Warto dodać również, że jest to najzdrowszy sposób nawilżania powietrza, które często jest dodatkowo oczyszczane – często tego typu nawilżacze wyposażone są w dodatkowe filtry.

Zarówno nawilżacz parowy, jak i ewaporacyjny wykorzystuje wodę z kranu. Ostatni typ nawilżacza wymaga stosowania wody destylowanej.

Mowa o nawilżaczu ultradźwiękowym. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje fale ultradźwiękowe, by rozbijać cząsteczki wody, tworząc tym samym nawilżającą wnętrze mgiełkę. Mocnymi stronami tego typu urządzenia jest wysoka wydajność i cicha praca – dlatego też jest polecany do sypialni i pokoju dziecięcego. Trzeba jednak bezwzględnie pamiętać o wodzie destylowanej – jeśli będziemy stosować tę z kranu, ryzykujemy wdychanie szkodliwego pyłu kamiennego.

Wiedząc już, czym różnią się poszczególne modele nawilżaczy, nic nie stoi na przeszkodzie, by porównać parametry urządzeń od uznanych producentów, szukając najlepszego rozwiązania. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na sprzęty łączące nawilżanie powietrza z oczyszczaniem – chociaż cena zakupu takiego urządzenia będzie droższa, to inwestycja, która pozwoli kompleksowo zadbać o jakość powietrza w domu.

Nawilżacze powietrza w sklepie MediaMarkt różnią się technologią działania, dodatkowymi funkcjami, designem i ceną. Dobrze przejrzeć też recenzje użytkowników, by wybrać dla siebie najlepszy model!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProf. Tyrowicz: Wszystkie populacje krajów rozwiniętych się kurczą
Następny artykułProblemy z parkowaniem przy piotrkowskim szpitalu