A A+ A++

d3wcjmp

Kuchnia

Łazienka

Salon

Sypialnia

Pokój dziecka

Przedpokój

Garderoba

Dekoracje

Najnowsze

Popularne

d3wcjmp

Ogród

Aby dobrze zadbać o ogród, zapewnić roślinom w nim świeżość i estetyczny wygląd, konieczna jest właściwa jego pielęgnacja, w tym odpowiednie nawadnianie i podlewanie ogrodu.

Podziel się

(materiały partnera)

d3wcjmp

Artykuł sponsorowany

Jeśli posiadamy własny dom i przestrzeń wokół niego, warto tę przestrzeń zagospodarować w ciekawy sposób. Przydomowy ogród to miejsce, w którym można spędzić czas na wiele sposobów – pielęgnując rośliny ozdobne, sadząc zdrowe i ekologiczne warzywa i owoce, wypoczywając, grillując. Ponadto dobrze urządzony ogród to element wystroju posesji, dodaje stylu nieruchomości, przy której się znajduje, podnosi jej wartość i dobrze świadczy o jej właścicielach.

Dlaczego regularne podlewanie ogrodu jest tak ważne?

Rośliny potrzebują wody – to stwierdzenie jest oczywiste. Jednak warto w tym miejscu przytoczyć liczby, które uzmysłowią, jak istotne jest podlewanie ogrodu. Trawnik potrzebuje około 5 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Młode drzewa powinny otrzymywać jednorazowo około 20 litrów wody, starsze – 50 litrów wody, natomiast dzienne zapotrzebowanie na wodę dużego drzewa to od 200 do 400 litrów. Inne rośliny, warzywa, krzewy również potrzebują wody. Rośliny mogą, co prawda, czerpać wodę z opadów deszczu. Jednak w okresie wiosenno-letnim często występują susze, a ponadto w lecie temperatury w ciągu dnia przekraczają 30°C. Szkodzi to roślinom, a deszcze padające nieregularnie – od czasu do czasu – nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania roślin na odpowiednią dawkę wilgoci. To wszystko sprawia, że powinniśmy zadbać o regularne nawadnianie ogrodu.

d3wcjmp

Jak nawadniać ogród?

Ogród można nawadniać na kilka sposobów. Wybór odpowiedniego sposobu zależy od kilku czynników: czasu, jakim dysponujemy i jaki możemy poświęcić na nawadnianie ogrodu, wielkości ogrodu oraz roślin jakie w nim rosną. Ogród można podlewać samodzielnie wężem ogrodowym lub nawet konewką – to jednak rozwiązania dla osób, które dysponują czasem, są prawdziwymi pasjonatami ogrodnictwa i lubią spędzać czas przy pielęgnacji roślin. Jednak istnieje także sposób na oszczędzenie cennego czasu, który zajmuje własnoręczne podlewanie ogrodu (tym bardziej że inne prace ogrodowe również zajmują czas) – to korzystanie ze zraszaczy, które można zasilać wężem i rozstawić w różnych miejscach w ogrodzie, a także z systemów nawadniania ogrodów, które można odpowiednio zaprogramować przy pomocy sterownika podlewania.

Nawadnianie ogrodu – jak często podlewać trawnik?
W przypadku nowo posianego lub nowo rozłożonego trawnika należy go podlewać dwa razy dziennie. Tak częste podlewanie trawnika sprawia, że w glebie jest wystarczająca ilość wody, konieczna, aby trawa mogła się zakorzeniać. Natomiast w przypadku, gdy trawnik jest już zakorzeniony oraz po trzecim koszeniu należy podlewać trawnik, dostarczając mu dokładnie tyle wody, ile w danym momencie jej potrzebuje. Nawadnianie trawnika najlepiej przeprowadzać rano. Zwykle trawnik podlewać należy 2 razy w tygodniu, natomiast gdy temperatura przekracza 30 stopni, należy nawadniać trawnik nawet 3 razy w ciągu tygodnia. Każde nawadnianie trawnika powinno dostarczać mu nie mniej niż 10 mm opadu wody, czyli 1 metr sześcienny na każde 100 metrów kwadratowych (1 ar). Podlewanie trawnika rosnącego na lekkiej lub piaszczystej glebie powinno dostarczać minimum 15 mm opadu wody, czyli 1,5 metra sześciennego na każde 100 metrów kwadratowych (1 ar). Natomiast nawadnianie trawnika występującego na warstwie filcu – strzechy to ilość opadu nawet do 20 mm wody, czyli 2 metry sześcienne na każde 100 metrów kwadratowych (1 ar).

Podlewanie ogrodu przy pomocy węża

Jednym ze sposobów nawadniania ogrodu jest użycie do tego celu węża ogrodowego. Taka metoda na podlewanie ogrodu sprawdza się w przypadku trawników, których powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Nawadnianie trawnika o takiej powierzchni przy użyciu węża ogrodowego powinno trwać około 15–20 minut. Podlewanie trawnika wężem ogrodowym sprawdza się w przypadku nowo zasianych trawników oraz trawników po dosiewie nasion – pozwala na wpłukanie nasion do szczelin powstałych po wertykulacji lub aeracji trawnika. Podlewanie ogrodu wężem ogrodowym to także sposób na miłe spędzenie czasu – relaks – dla pasjonatów ogrodnictwa, szczególnie w upalne dni, gdy można siebie samego zwilżyć – ochłodzić wodą z węża ogrodowego. Jednak podlewanie trawnika wężem ogrodowym „z ręki” wymaga większej pracy, i to wykonywanej o właściwej porze. Zwłaszcza w przypadku trawników o większych powierzchniach podlewanie wężem ogrodowym zajmuje bardzo dużo czasu. Trudność sprawia kontrolowanie dokładniej ilości wody, którą dostarczamy do poszczególnych fragmentów trawnika. Dodatkową trudnością jest przeciąganie węża ogrodowego, podczas którego można niestety uszkodzić niektóre rośliny czy elementy wystroju ogrodu.

Jaki wąż ogrodowy wybrać?
Wybór odpowiedniego węża ogrodowego powinniśmy dostosować przede wszystkim do rozmiarów naszego ogrodu. Do podlewania ogrodów o większych powierzchniach sprawdzą się np. Wąż ogrodowy Comfort Flex 3/4 cala, 50 m lub Wąż ogrodowy Economic 1/2 cala, 50 m. Aby móc sprawnie przeciągać wąż ogrodowy po ogrodzie, przydatny jest wózek na wąż, np. Wózek na wąż ogrodowy Zincato 1/2 cala, 60 m. Do nawadniania ogrodów i trawników o mniejszych powierzchniach sprawdzą się np. Wąż ogrodowy Economic 1 cal, 25 m lub Wąż ogrodowy płaski AGRO-FLAT 2 cale, 10 m. Do tego warto zwrócić uwagę na węże z oplotem lub kilkuwarstwowe, które są bardziej odporne na zginanie i skręcanie, w wyniku których dochodzi do blokady przepływu wody, takie jak np. Wąż ogrodowy NTS WhitePlus.

d3wcjmp

Podlewanie ogrodu przy pomocy zraszacza

Kolejnym rozwiązaniem, niejako rozwinięciem dla węży ogrodowych, są zraszacze do podlewania ogrodów. Zraszacze do podlewania są podłączane szybkozłączką do węża ogrodowego. Umożliwiają nawodnienie trawnika, ogrodu na obszarze od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. Następnie przenosi się je do innego fragmentu ogrodu i tam kontynuuje podlewanie. Zaletami zraszaczy do podlewania ogrodów są: możliwość pokrycia większej części powierzchni ogrodu, mobilność oraz to, że nie ma konieczności ciągłej ich obsługi. Niestety rozwiązanie to ma też swoje wady, trzeba pilnować czasu podlewania i przestawiać zraszacz po podlaniu fragmentu ogrodu w inne jego miejsce. Zraszacze do podlewania ogrodów umożliwiają podlewanie jedynie regularnych powierzchni, w związku z tym należy ręczne podlewać nieregularne fragmenty trawnika.

Zraszacz ogrodowy – jaki wybrać?
Przenośne zraszacze do podlewania ogrodów mogą występować w wielu formach i kształtach i posiadać różne funkcje. Dobór odpowiedniego zraszacza ogrodowego zależy od powierzchni ogrodu, roślin, które w nim rosną oraz od czasu, jakim dysponujemy na pielęgnację ogrodu. Do przydomowego ogrodu warto wybrać, któryś ze zraszaczy: Zraszacz bijakowy dookolny i sektorowy na sankach Premium, Zraszacz turbinowy na szpilce Comfort, Zraszacz 8-funkcyjny na podstawie, Zraszacz pulsacyjny wbijany czy Regulowany zraszacz obrotowy White Line.

Źródło: materiały partnera

System nawadniania ogrodu

Możemy jednak oszczędzić nasz czas i pracę konieczne do rozstawienia i przenoszenia poszczególnych zraszaczy ogrodowych, przeciąganie węża i innych prac. Rozwiązaniem pozwalającym na optymalne dostarczanie wody w każdy zakątek ogrodu jest system nawadniania ogrodu, który umożliwia automatyczne nawadnianie ogrodu o ustalonej porze, w ustalonym miejscu, z ustaloną ilością wody. Bardzo dobre opinie wśród ekspertów mają systemy nawadniania Gardena.

Nawadnianie kropelkowe – na czym polega?

Nawadnianie kropelkowe jest takim systemem nawadniającym ogród, który w sposób ciągły – powolny i równomierny – dostarcza wodę roślinom. Za pomocą systemu nawadniania kropelkowego ogrodu woda dostarczana jest roślinom w odpowiedniej ilości, zgodnie z ich zapotrzebowaniem.
W nawadnianiu kropelkowym woda dostarczana jest poprzez taśmę lub linię kroplującą. Na końcu takiego systemu umieszcza się kroplowniki lub mirkozraszacze.

System nawadniania ogrodu – zrób to sam!

System nawadniania ogrodu można wykonać samodzielnie. Pierwszym krokiem jest sporządzenie odpowiedniego planu systemu, który uwzględnia rozmiary ogrodu i poszczególne jego elementy. Dzięki temu dowiemy się, jakiej długości rur do systemu nawaniania ogrodu będziemy potrzebować i jakie zraszacze ogrodowe będą przydatne. System można zaopatrywać w wodę z sieci wodociągowej lub ze studni przy użyciu pompy. Następnym etapem jest dobór odpowiedniego sterownika nawadniania, elektrozaworów i czujników deszczu i wilgotności gleby. Według wcześniej sporządzonego planu montujemy rurki, węże ogrodowe i zraszacze ogrodowe. Teraz możemy zaprogramować sterownik i cieszyć się własnoręcznie skonstruowanym systemem nawadniania ogrodu. Szczególnie przydatne są elementy instalacji systemu nawadniania Gardena.

System nawadniania ogrodu – elementy instalacji

System nawaniania ogrodu składa się z kilku elementów, które współpracują ze sobą, każdy z nich odpowiada za konkretne czynności:
• pompa ogrodowa,
sterownik nawadniania,
• elektrozawory,
• czujniki deszczu i wilgotności gleby,
• elastyczne rury z polietylenu i węże ogrodowe,
zraszacze ogrodowe.

Pompa ogrodowa
Wodę do systemu nawadniania ogrodu można doprowadzić z sieci wodociągowej. Jednak nie zawsze mamy dostęp do ogólnej sieci wodnej, w związku z tym można również korzystać z wody w domowej studni. Systemu nawadniania ogrodu w wodę ze studni zaopatrzy pompa ogrodowa. Dla większych ogrodów sprawdzą się pompy o większych mocach np. Pompa ogrodowa powierzchniowa 1300W JGP130015-3P Aquacraft, Pompa ogrodowa 1200W GPE120-A-K NAC, Pompa ogrodowa powierzchniowa 1200W PE120-K NAC czy Pompa ogrodowa powierzchniowa 1200W JGP 12003 Aquacraft. W przypadku mniejszych ogrodów wystarczające będą pompy o mniejszych mocach np. Pompa ogrodowa powierzchniowa 370W QB370HT Aquacraft. W przypadku dużych odległości miejsca podlewania od studni warto zastosować pompę z hydroforem, np. Hydrofor 20L 800W JGP 8005C Polgar. W ten sposób uzyskamy większe ciśnienie wody.

Rury do instalacji nawadniającej
Woda w systemach do podlewania ogrodów transportowana może być wężami ogrodowymi lub elastycznymi rurami z polietylenu PE, które są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Oczywiście średnica rur powinna być dopasowana od pozostałych urządzeń. Długość rury ogrodowej do instalacji nawadniającej dopasowujemy do rozmiarów ogrodu. W mniejszych ogrodach sprawdzą się m.in. Rura rozdzielcza Micro-Drip-System 3/16 cala, 15 m, Rura montażowa Micro-Drip-System 1/2 cala, 15 m i Rura montażowa 25 mm SprinklerSystem 25 m. Natomiast do ogrodów o większych powierzchniach warto zastosować takie rozwiązania jak np. Rura montażowa Micro-Drip-System 1/2 cala, 50 m lub Rura montażowa 25 mm SprinklerSystem 50 m.

Zraszacze
Występuje kilka rodzajów zraszaczy w systemach nawadniania. Wybór rozwiązania powinniśmy dopasować do powierzchni ogrodu oraz roślin, jakie w nim rosną:
zraszacze ogrodowe statyczne,
zraszacze ogrodowe rotacyjne (turbinowe),
• mikrozraszacze statyczne i turbinowe
zraszacze ogrodowe do nawadniania kropelkowego,
zraszacze ogrodowe młoteczkowe.

Do systemu nawadniania ogrodu warto zastosować zraszacze wynurzalne, takie jak np. Zraszacz wynurzalny turbinowy T 380 Comfort, Zraszacz wynurzalny 100 z dyszą pasmową SprinklerSystem, Zraszacz wynurzalny 100 z dyszą pasmową końcową SprinklerSystem, Zraszacz wynurzalny S 80 SprinklerSystem lub Sprinklersystem zraszacz wynurzalny turbinowy T 100 Comfort.

d3wcjmp

Automatyczne nawadnianie trawnika czy samodzielne podlewanie? Co wybrać?

Wybór odpowiedniego sposobu nawadniania ogrodu zależy od kilku czynników. Możemy poświęcić swój czas na własnoręczne podlewanie ogrodu przy pomocy węża ogrodowego. Jednak wymaga to nie tylko poświęcenia naszego czasu, ale również pracy, zwłaszcza przy dużych ogrodach. Możemy mieć także problem z dostarczeniem roślinom odpowiedniej ilości wody. Automatyczne podlewanie ogrodu pozwala nam z kolei na zaoszczędzenie czasu, wysiłku poświęconego na podlewanie trawnika i ogrodu, ale również daje wiele innych korzyści. Pozwala na odpowiednie zaprogramowanie systemu do nawaniania ogrodu, dzięki czemu nie musimy się przejmować, że przegapimy odpowiedni moment. Automatyczne nawadnianie trawnika pozwala także na zużycie dokładnie takiej ilości wody, jaka jest potrzebna. Możemy także zaprogramować system nawadniania ogrodu na wyjazd wakacyjny, więc nie będziemy się martwić o kondycję naszych roślin w ogrodzie.

Artykuł sponsorowany

d3wcjmp

Podziel się opinią

Bądź z nami na bieżąco

na Instagramie

👍Lubię to!

na Facebooku

Komentarze

Trwa ładowanie

.

.

.

d3wcjmp

d3wcjmp

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlisko 14 mln zł dla samorządów powiatu ryckiego z "Tarczy dla samorządów"
Następny artykułMEN: Podsumowanie roku szkolnego 2019/2020 (komunikat)