A A+ A++

Ludzko-mysia hybryda została wyhodowana przez zespół badaczy ze State University of New York w Buffalo i Roswell Park Comprehensive Cancer Center. Naukowcy posłużyli się nowatorską metodą odmładzania ludzkich komórek macierzystych. Dzięki niej stworzyli 14 mysich embrionów. Znaczna część z nich miała aż 4 proc. ludzkich komórek. To zdecydowanie wyższy odsetek niż kiedykolwiek wcześniej udało się osiągnąć. Wcześniej tworzone hybrydy miały poniżej 0,2 proc. ludzkich komórek.

Naukowcy poddali embriony szczegółowym badaniom, a w 17 dniu eksperymentu je uśmiercono. Badacze zauważyli, że ludzkie komórki czerwonych krwinek, siatkówki oka oraz wątroby bardzo szybko namnażały się w zarodkach. To dowodzi, że możliwe jest generowanie dojrzałych komórek ludzkich w znacznie szybszym tempie niż dzieje się to w ludzkim zarodku.

Odkrycie, które opisano na łamach czasopisma naukowego “Science Advances” może mieć ogromny wpływ na leczenie ludzkich chorób w przyszłości, w tym na terapię COVID-19. Tworzenie takich zarodków umożliwia hodowanie komórek, tkanek lub narządów w celach badawczych.

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu.

Naukowcy wstrzyknęli ludzkie komórki macierzyste do zarodka myszy i pozwolili im się rozwijać przez dwa tygodnie. Podczas analizy zarodka odkryli ludzkie komórki w wątrobie myszy, mózgu, oczach, sercu, krwi i szpiku kostnym. Badacze nie pozwolili na dalszy rozwój zarodków, chociaż znane są badania, w których doszło do wyhodowania podobnych hybryd poza fazą płodową.

W 1984 r. naukowcy stworzyli hybrydę owcy i kozy, która przetrwała kilka lat. Niedawno naukowcy w Chinach stworzyli dwie hybrydy świń, jednak przeżyły one zaledwie kilka tygodni od momentu urodzenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElbląskie kwietniki z motywem iluzji [ Wiadomości ]
Następny artykułZakopane mniej znane. Atrakcje poza utartym szlakiem